سلامت آنلاین
کودکان
انواع اختلالات روانی در کودکان

انواع اختلالات روانی در کودکان

آیا تا به حال با افرادی مواجه شده‌اید که به نظر می‌رسد کنترلی بر هیجانات خود ندارند؟ افرادی که به نظر می‌رسد به‌راحتی و بدون احساس گناه و پشیمانی حقوق دیگران را نقض می‌کنند یا به‌طور چشمگیر با هنجارهای اجتماعی یا مراجع قدرت درگیرند.در آخرین به‌روزرسانی راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM V) به گروه اختلالاتی اشاره شده که وجه مشترک آنها نقض حقوق دیگران و عدم کنترل هیجانات و رفتارهاست، اگرچه علل زیربنایی این اختلالات می‌تواند متفاوت باشد. اختلال نافرمانی مقابله‌جویانه، اختلال سلوک، اختلال انفجاری متناوب و اختلال شخصیت ضداجتماعی، جنون آتش‌افروزی و جنون دزدی در این گروه قرار می‌گیرند که درباره هر کدام به اختصار توضیح می‌دهیم.
دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی کودکان

بهداشت دهان و دندان از همان ابتدای تولد کودک شروع می‌شود. حتی در صورت پرستاری یا تغذیه با بطری شیر، لازم است از همان ابتدای کار و در اسرع وقت، یک برنامه بهداشتی مناسب برای دهان و دندان کودک خود آغاز کنید. دندانپزشک کودکان، سلامت دندان‌های کودک را ارتقاء می‌دهد و همچنین در نقش منبع اطلاعاتی در این خصوص برای والدین آن‌ها عمل می‌کند. انجمن دندانپزشکی کودکان آمریکا (AAPD) و انجمن پزشک کودکان آمریکا (AAP) توصیه می‌کنند که ملاقات با دندانپزشک باید هر شش ماه، پس از اولین رویش دندان در کودکان یا یک سال پس از تولد کودکان، صورت بگیرد؛ زیرا با معاینهٔ مرتب و تشخیص به موقع بیماری‌های دندان، می‌توان پوسیدگی دندان بچه‌ها را در همان مراحل اول رفع کرد.
خوراکی های مفید برای تمرکز حواس

خوراکی های مفید برای تمرکز حواس

امروزه همه از آشفتگی ذهنی مستاصل شده‌ایم. آیا دارویی می‌تواند این پراکندگی ذهنی را سامان دهد؟ مواد غذایی راهگشا هستند؟ تربیت فکر و مدیریت ذهن به سرعت پاسخگوست؟برای تمرکز باید مصمم بود و همه گزینه‌ها را فعال کرد. تغذیه مناسب، تمرین‌های ذهنی، برنامه‌ریزی، خواب مناسب، ورزش و ممارست و صداقت با خود همگی در درازمدت می‌تواند در ایجاد تمرکز و تربیت ذهن مفید باشد.حقیقت این است که بیشتر از تاثیر مواد غذایی تلقین افراد است که بر عملکرد ذهن تاثیر می‌گذارد، ولی در میان پژوهش‌های علمی چندین ماده غذایی وجود دارد که بر تمرکز تاثیر مثبت و منفی دارند. آنچه در ادامه می‌خوانید تعدادی از مواد غذایی موثر در تمرکز هستند.
سرطان های کودکان و علائم آن ها

سرطان های کودکان و علائم آن ها

تمام سلول های بدن ما به طور منظم و بر اساس قاعده خاصی در حال رشد هستند. گاهی اوقات برخی از سلول ها از مسیر رشد طبیعی خود خارج می‌شوند و به طور غیرمنظم و سریع تر از حالت طبیعی رشد می‌کنند. این امر سبب به هم خوردن نظم طبیعی بدن می شود. به این به هم‌ ریختگی سرطان می‌گویند. انواع مختلف سرطان، علایم، راه های درمان و عوارض مختلفی دارند که به نوع سلول و عضو درگیر در بدن بستگی دارد. متاسفانه سرطان فقط بزرگسالان را درگیر نمی‌کند بلکه کودکان هم به این بیماری مبتلا می‌شوند. سالانه 3 تا 4 کودک از هر صد هزار کودک در جهان به انواع سرطان‌ها مبتلا می‌شوند.در این مطلب با سرطان های های شایع در کودکان و علایم آن بیشتر آشنا خواهیم شد.
با اختلالات خواب در کودکان بیشتر آشنا شوید

با اختلالات خواب در کودکان بیشتر آشنا شوید.

اختلالات خواب از شایع ترین مشکلاتی هستند که پدران و مادران با فرزندان خود دارند. از سویی، این ناهنجاری ها در بسیاری از موارد باعث نگرانی پدر و مادر می شود و حتی گاهی، در رابطه میان فرزند و پدر و مادر اثر می گذارد. از سوی دیگر، دانستن این نکته لازم است، که الگوی خواب در سنین گوناگون فرق می کند، بنابراین، ناآشنایی پدر و مادر از الگوی درست خواب و نبود آگاهی کافی از روش های درست برخورد با اختلالات خواب، موجب ناراحتی پدر و مادر می شود. با بررسی این مطلب، اطلاعاتی بیشتر در این باره پیدا خواهید کرد.
اضطراب کودکان علل و درمان

اضطراب کودکان،علل و درمان

برخی تجارب دوران کودکی باعث شکل‌گیری شخصیت نگران در افراد می‌شود. از آن جمله می‌توان به والدین نگران، تاکید بر خطرناکی جهان، حمایت افراطی والدین از کودک، جدایی والدین، مرگ والدین، داشتن والدین بی‌عاطفه و نامهربان، نظام پاداش و تنبیه پیش‌بینی‌ناپذیر و... اشاره کرد. شاید کنجکاوید که در این رابطه اطلاعات بیشتری به دست آورید و بدانید فرزندتان یا خودتان گرفتار این شخصیت هستید یا نه. توضیحات مفصل در این رابطه را در ادامه مطلب بخوانید.
فیس ماسک ارتودنسی چیست

فیس ماسک ارتودنسی چیست؟

یکی از کاربردهای ارتودنسی در برطرف کردن نقص یا مشکلاتی در فک کودکان فیس ماسک است. بعضی از افراد از همان کودکی دچار مشکلاتی در فک خود هستند که با بی توجهی والدینشان، این عارضه شدیدتر شده و در بزرگسالی مجبور به رفتن زیر تیغ جراحی هستند که نه تنها عوارض زیادی دارد، بلکه باید هزینه های بسیار بالایی بپردازند.این مطلب شما را با این دستگاه،چگونگی عملکرد و همچنین مزایا و معایبب آن بیشتر آشنا می کند.
علائم اوتیسم در کودکان

علائم اوتیسم در کودکان

اوتیسم که شاید این روزها اسم آن را بیشتر شنیده باشید ، نوعی اختلال رفتاری عصبی است که آمار مبتلایان به آن در حال افزایش است.طبق آمار رسمی سازمان جهانی بهداشت، در سال 1975 از هر 5 هزار نفر، یک نفر به اوتیسم مبتلا بوده اما در سال 2004 این میزان به یک در 166 نفر رسیده و در سال 2014 از هر 42 کودک یک نفر مبتلا به اوتیسم بوده است.امروزه دیگر تصویری که از یک کودک مبتلا به اوتیسم داریم، یک فرد ناتوان و گوشه گیر نیست، بلکه می دانیم اوتیسم طیف گسترده ای از علائم را به همراه دارد. آنچه در ادامه می خوانید، حقایقی درباره این بیماری است.
وقتی کودکان از دندانپزشکی میترسند

وقتی کودکان از دندانپزشکی میترسند.

اولین ملاقات یک کودک با دندان پزشک و تجربه ای که به دست می آورد تاثیر قابل توجهی در آینده و سلامت او دارد. یک تجربه خوب با دندان پزشک، زمانی که کوک هنوز مشکل های حاد دندانی ندارد، می تواند باعث برقراری رابطه خوب کودک و دندان پزشک شود و زمینه همکاری کودک را در آینده فراهم کند. کودکانی که هنگام درد دنان و بروز مشکل به دندان پزشک ارجاع داده می شوند معمولا به دلیل تجربه ناخوشایندی که به دست می آورند، دچار ترس از اعمال دندان پزشکی می شوند و هنگان درمان و حتی معاینه از شدت ترس فریاد می زنند و دست و پای خود را تکان می دهند. این رفتار کودکان در مطب دندان پزشکی غیرعادی نیست.
دندانپزشکی برای کودکان

دندانپزشکی برای کودکان

عوامل و مشکلات متعددی وجود دارد که می‌تواند بهداشت دهان و دندان در کودکان را تحت تأثیر قرار دهد. از مهم‌ترین این عوامل می‌توان به پوسیدگی دندان‌ها، عادت به مکیدن شست دست، عادت به زبان زدن پشت دندان‌ها، مکیدن لب‌ها و افتادن زودهنگام دندان‌های شیری اشاره کرد. هر چند نهایتاً دندان‌های شیری کودک با دندان‌های دائمی جایگزین خواهد شد، با این حال حفظ سلامت دندان‌های شیری کودک از نظر سلامت و بهداشت عمومی او اهمیت بسیار زیادی دارد.
اهمیت فیشورسیلانت برای کودکان

اهمیت فیشورسیلانت برای کودکان

در سطح جونده دندان های عقب دهان (دندان های آسیا) ، معمولا فرورفتگی و شیارهای ظریف و عمیقی وجود دارد. به علّت چسبیدن و گیر بیشتر خوراکی هایی که باعث پوسیدگی دندان میشوند از قبیل شکلات، کیک، بیسکویت و غیره و همچنین فعالیت میکروب های ایجادکننده پوسیدگی در این ناحیه که با جریان طبیعی آب دهان و حتی مسواک، براحتی قابل تمیزشدن نیستند، دندان شروع به پوسیدگی میکند. فیشور سیلانت یا شیار پوش، یک روش مؤثر برای پیشگیری از پوسیدگی سطوح جونده ی دندانها می باشد.با ما در این مطلب همراه باشید تا با کاربردهای فیشور سیلانت در پیشگیری از پوسیدگی های دندانی کودکان بیشتر آشنا شوید.
اهمیت فلوراید تراپی برای کودکان

اهمیت فلوراید تراپی برای کودکان

در دندانپزشکی تاثیر فلوراید به‌عنوان یک ماده پیشگیری‌کننده از پوسیدگی دندان به اثبات رسیده است. فلوراید یک ماده معدنی است که در طبیعت و در بسیاری از مواد غذایی مانند چای، آب، غذاهای دریایی، انواع سبزی و... وجود دارد. این ماده در ساختار برخی بافت‌های بدن انسان مانند استخوان‌ها و دندان‌ها تجمع می‌یابد.فلورایدتراپی یکی از راههای بسیار مؤثر در جلوگیری از پوسیدگی های دندانی می باشد که برای کودکان شما مفید است و لازم است هر شش ماه یکبار دندانهای کودکان خود را توسط دندانپزشک فلورایدتراپی نمایید و همچنین استفاده از فلوراید برای خود شما نیز با تجویز دندانپزشک مفید می باشد .این مطلب شما را با فلوراید تراپی و فواید آن بیشتر آشنا می کند.
پیشگیری از پوسیدگی های دندانی در کودکان

پیشگیری از پوسیدگی های دندانی در کودکان

در سی‌سال گذشته، پیشرفت‌های قابل توجهی در کاهش پوسیدگی دندان صورت گرفته است؛ اما هنوز هم پوسیدگی دندان، یکی از مشکلات اصلی و قابل توجه و یکی از شایع‌ترین بیماری‌های عفونی، دوران کودکی است. به نظر می‌رسد هر چقدر افراد از لحاظ اقتصادی محروم‌تر باشند، دندان‌های آنها خراب‌تر و پوسیدگی آنها بیشتر است. بیش از 80 درصد پوسیدگی‌ها در 25 درصد دندان های کودکان دیده می‌شود و بیشتر کودکان (تقریباً 80 درصد) تا سن 17 سالگی دست‌کم یک دندان پر کرده دارند.
برای دندانهای کودکان مسواک کافی نیست

برای دندانهای کودکان مسواک کافی نیست.

رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از مهمترین عوامل سلامت دندان ها طی دوران کودکی است. مسلما مسواک زدن درست و منظم نقش بسزایی در پیشگیری از پوسیدگی دندان ها خواهدداشت ولی در برخی از موارد با وجود استفاده از مسواک، دندان ها دچار پوسیدگی می شوند و این مساله باعث تعجب و سردرگمی والدین می شود. در این مطلب به عوامل موثر در پوسیدگی دندان کودکان و نکته هایی که اغلب از دیدگاه والدین دور می ماند، می پردازیم.
اهمیت دندان های شیری

اهمیت دندان های شیری

دندان های شیری از حدود 7-6 ماهگی در دهان کودک رویش می یابند و تا حدود 2 سالگی به طور طبیعی کودکان دارای 20 عدد دندان شیری هستند. در بسیاری از مواقع کودکان به دلایل مختلفی دچار پوسیدگی زودرس این دندان ها می شوند و این موضوع چالش های بسیاری را برای خانواده و کودک رقم می زند. یکی از مهم ترین این چالش ها برای خانواده ها تصمیم گیری در مورد درمان این دندان ها با توجه به سن کم کودک است. در این مطلب مهم ترین جنبه های اهمیت دندان های شیری و پرسش های معمول والدین در این زمینه اشاره خواهیم کرد.
ارتودنسی پیشگیری کودکان

ارتودنسی پیشگیری کودکان

با این که برخی از دندان های کودک هنوز نیفتاده و شیری هستند و شاید شما گمان کنید که کودکاتان دندان های تراز و  بدون اشکالی دارد اما یک ارتودنتیست متبحر مشکلات ظریف رشد فک و دندان در حال ظهور را به خوبی شناسایی می کند و تشخیص می دهد.  مزیت این تشخیص زود هنگام این است که برخی از مشکلات ممکن است راحت تر اصلاح شوند،اما انتظار تا زمانی که تمام دندان های دائمی دربیاید و رشد فک وصورت کامل شود ممکن است اصلاح برخی از مشکلات را سخت تر کند.به همین دلیل به شدت توصیه می شود که همه کودکان یک چک آپ ارتودنسی قبل از سن 7 سالگی داشته باشند.
روکش دندان شیری

روکش دندان شیری

زمانی که بافت تاج دندان به طور گسترده در اثر پوسیدگی از دست رفته باشد، به طوری که که مواد پرکردنی دندان فضای لازم را برای قرار گرفتن نداشته باشند، تنها راه حفظ دندان استفاده از روکش است. در غیر اینصورت در اکثر اوقات دندانپزشک مجبور به کشیدن دندان می‌شود. در چنین حالتی، یک روکش مخصوص که پیش ساخته و از جنس استیل ضدزنگ است روی دندان قرار می‌دهند تا از شکست‌های احتمالی آن جلوگیری شود. این روکش اصطلاحا S.S.CROWN نامیده می‌شود.
بیهوشی کودکان در دندانپزشکی

بیهوشی کودکان در دندانپزشکی

 بسیاری از کودکان با دیدن تجهیزات دندانپزشکی، مضطرب می‌شوند. این کودکان همیشه یکی از سخت‌ترین بیماران برای دندانپزشکان محسوب می‌شوند. کودکانی که در امر دندانپزشکی همکاری نمی‌کنند، معمولاً خدمات درمانی مناسبی دریافت نمی‌کنند. از طرفی سر و صدای کودک گریان، مانع از تمرکز دقیق دندانپزشک می‌شود. همه این موارد در نهایت باعث کاهش کیفیت درمان خواهد شد. راه حلی که برای این کودکان بیان شده، بیهوشی کودکان در دندانپزشکی است. در ادامه با این روش آشنا شوید.
پالپکتومی دندان کودکان چیست

پالپکتومی دندان کودکان چیست؟

بیرونی ترین بخش یک دندان مینا نام دارد که به لحاظ استحکام سخت ترین بخش بدن انسان است. آنچه که در دهان شخص دیده میشود, همان مینای دندان است. در مرکز هر دندان محفظه ای به نام پالپ وجود دارد که در آن رگهای خونی و عصبها قرار دارند. پالپ توسطه لایه عاج و لایه مینا محافظت میشود. لایه مینای دندان برخلاف پالپ، حیات ندارد. هنگامی که لایه بیرونی دندان آسیب می‌بیند، ممکن است پالپ داخل دندان آسیب دیده یا دچار عفونت شود. در برخی موارد بهترین راه نجات دندان، عملی به نام پالپکتومی است.
فضا نگهدارنده دندان های شیری

فضا نگهدارنده دندان های شیری

ممکن است کودکی دندانهای شیری را زودتر از دست بدهد، یک دندان شیری معمولاً تا زمانی در جای خود می‌ماند که دندان دائمی جانشین آن شروع به رویش نموده و آن را به طرف خارج هل داده و جایش را بگیرد. متأسفانه برخی از کودکان به دلائلی چون ضربه، شکستگی و پوسیدگی دندانهایشان را زود از دست می دهند. در این مواقع کاربرد وسایلی به نام فضا نگهدار بجای آن توصیه می‌گردد تا از دست دادن فضا برای رویش دندانهای دائمی واقع در زیر آنها و نهایتاً مشکلات ارتودنسی در آینده جلوگیری شود. توصیه می‌گردد دندانهای شیری تا حدامکان ترمیم و نگهداری شوند.
صفحه 1 از 2
12