سلامت آنلاین

از میکرونیدلینگ چه می دانید؟

از میکرونیدلینگ چه می دانید
آرزوی داشتن پوستی جوان و زیبا و عاری از هر‌گونه لک و نقص از همان ابتدا دغدغه‌ی بشر بوده است. در سال‌های اخیر، روش‌هایی مثل «میکرونیدلینگ» برای جوان‌سازی پوست حسابی محبوب شده‌اند. به‌نظر می‌رسد «میکرونیدلینگ» با الهام از روش مصریان باستان که با خراشاندن پوست از طریق ماسک‌های خشن، مثل پودر سنگ مرمر که در حقیقت نوعی لایه برداری پوست یا همان «ابریژین» بود، طراحی شده و تا حدودی دستیابی به آرزوی جوانی پوست را آسان‌تر کرده است. همراه ما باشید، در این مقاله به‌طور کامل با روش میکرونیدلینگ آشنا خواهید شد.

میکرونیدلینگ چیست؟

میکرونیدلینگ (Microneedling) یک درمان پوستی غیر مهاجم است که در آن یک متخصص پوست یا زیبایی، عمدتا در لایه بالایی پوست، با استفاده از سوزن های میکرو سوراخ های ریزی ایجاد می کند. سوزن ها معمولا در حدود 0.5 تا 2 میلی متر قطر دارند. میکرونیدلینگ همچنین می تواند در خانه با ابزار تخصصی انجام شود.این درمان که به نام درمان القاء کلاژن نیز شناخته می شود، شامل استفاده از یک ابزار با سوزن های کوچک است که در لایه بالای پوست وارد می شوند. ابزار میکرونیدلینگ شامل درماپن می باشد. درمان القای کلاژن، که به عنوان روش حداقل تهاجمی در نظر گرفته می شود، توسط یک متخصص پوست یا زیبایی انجام می شود. یک غلتک میکرونیدلینگ می تواند برای استفاده در منزل نیز خریداری شود. 

میکرونیدلینگ چطور عمل می کند؟

کلاژن پروتئینی است که به تقویت و انعطاف پذیری پوست کمک می کند و سلول های مرده پوست را جایگزین می کند. با گذشت زمان، تولید کلاژن به طور طبیعی شروع به کاهش می کند که می تواند منجر به نشانه های پیری (چین و چروک پوست، سفت شدن پوست و غیره) شود. میکرونیدلینگ که  به درمان القاء کلاژن نیز شناخته شده است، باعث افزایش تولید کلاژن در پوست می شود که می تواند برای رفع تعدادی از عارضه های پوستی از جمله خطوط چین و چروک مفید باشد. آسیب های کنترل شده پوست توسط میکرونیدلینگ پوست را به حالت ترمیم می فرستد که باعث تولید کلاژن جدید و همچنین الاستین می شود که یکی دیگر از پروتئین های موجود در پوست است که پوستی با انعطاف پذیری مطلوب به ارمغان می آورد. میکرونیدلینگ همچنین رشد فیبروبلاست ها، سلول های اپیتلیوم و اندوتلیال را تحریک می کند که می تواند به ایجاد پوست سالم منجر شود.همچنین باعث می شود که بدن روند طبیعی زخم را بهبود بخشد و می تواند باعث تقویت تولید کلاژن، ترمیم جای جوش و روشن شدن پوست شود.

میکرونیدلینگ برای چه نواحی از بدن کاربرد دارد؟

در ابتدا، میکرونیدلینگ به طور کلی برای جوان سازی پوست مورد استفاده قرار گرفت، اما در حال حاضر از آن برای افزایش تولید کلاژن استفاده می شود و به رفع انواع مختلفی از نگرانی های پوستی رایج که می تواند درمان آنها دشوار باشد، از جمله چین و چروک، زخم، علائم کششی و حتی ریزش مو  کمک می کند.

 ویژگی های مثبت میکرونیدلینگ که آن را از سایر درمان های پوستی متمایز می کند

 • کلاژن را افزایش می دهد.
 تولید کلاژن در پوست برای سلامتی و ظاهر پوستمان بسیار با اهمیت  است. کلاژن کمتر به معنی چروک های بیشتر، خطوط واضح تر و تضعیف پوست است و کلاژن بیشتر به معنای چهره جوان تر است ، تحقیقات نشان می دهد که میکرونیدلینگ در واقع می تواند تولید کلاژن را افزایش دهد.بیماران تحت درمان با یک تا چهار جلسه میکرونیدلینگ و استفاده از پماد ویتامین A و C موضعی، برای حداقل 4 هفته قبل از عمل، “افزایش قابل توجهی در کلاژن و رسوب الاستین” را 6 ماه پس از اتمام درمان تجربه کردند.

 • درخشش عمومی پوست افزایش می دهد.
اگر تصاویر قبل و بعد از نتایج میکرونیدلینگ را نگاه کنید می بینید کاملا قابل توجه هستند! پس از درمان، افراد اغلب درخشش بیشتری در پوست خود احساس می کنند. 

 • زخم ها و جای جوش را بهبود میبخشد.
 زخم های آتروفیک در پوست ایجاد می شوند و وقتی که پوست قادر به بازسازی بافت نیست، شکل می گیرد. نمونه هایی از زخم های آتروفیک شامل کسانی هستند که از آکنه و آبله مرغان رنج می برند. میکرونیدلینگ درمانی عالی برای این بیماران می باشد و هیچ عارضه قابل توجهی برای بیماران وجود ندارد. توجه داشته باشید که  معمولا برای آکنه فعال توصیه نمی شود.

 • می تواند رشد مو را بهبود بخشد.
یک مطالعه منتشر شده در سال 2013، 100 بیمار آزمایشی را به دو گروه تقسیم کرد. در یک مجموعه لوسیون معمولی ریزش مو دو بار در روز تجویز شد و در گروه دیگر لوسیون دو بار در روز به اضافه جلسه میکرونیدلینگ پوست سر در هفته انجام می شود. پس از 12 هفته، 82 درصد از گروه میکرونیدلینگ 50 درصد رشد مو در مقایسه با تنها 4.5 درصد بهبود در گروه درمان با لوسیون تنها را گزارش دادند.

 • موجب نفوذ عمیق تر محصولات موضعی می گردد.
به نظر می رسد که میکرونیدلینگ قطعا توانایی پوست را برای جذب مواد درمانی افزایش می دهد و از این رو به استفاده بهتر از محصولات موضعی کمک می کند.

نحوه انجام درمان میکرونیدلینگ ومراقبت های بعد از  آن

تمام فرایند درمان میکرونیدلینگ حدود 20 تا 30 دقیقه طول می کشد. بسته به تحمل درد، شما ممکن است دریابید که سوزن های کوچک باعث می شود تا درد کمتری داشته باشید. این طبیعی است که پس از درمان پوستی که ممکن است تا چند روز طول بکشد، برخی قرمزی ها را تجربه کنید. معمول است که بهبود پوست در عرض 48 تا 72 ساعت پس از درمان باشد.
از نظرپزشکان بعد از میکرونیدلینگ هیچ دوره نقاهتی نیاز نیست، اما اگر می خواهید مطمئن شوید چند مورد پس از درمان وجود دارد. ابتدا اطمینان حاصل کنید که پوست خود را با محصولات غیر کمدوژنیک هیدراته نگه دارید و از محصولات خشک و یا ساینده مانند تونرهای الکل و لایه برداری کننده جلوگیری کنید تا پوست شما به طور کامل پس از درمان بهبود یابد. همچنین برای حداقل 24 ساعت اول پس از درمان میکرونیدلینگ از سالن بدنسازی، سونا و نور مستقیم نور خورشید اجتناب کنید زیرا عرق کردن باعث التهاب می شود.

آیا میکرونیدلینگ دائمی است؟ چند بار باید این عمل را انجام دهید؟ 

توصیه ها متفاوت می باشند، اما بسیاری از متخصصان توصیه می کنند که درمان های 4 تا 6 جلسه ای میکرونیدلینگ را بین چهار تا شش هفته تقسیم کنند. پس از آن شما به احتمال زیاد برای نیاز خواهید داشت تا هر 6 ماه یکبار یا سالی یکبار، درمان خود را ادامه دهید.

میکرونیدلینگ چقدر هزینه دارد؟

به طور معمول در درمان های زیبایی هزینه هر فرد متفاوت است زیرا این به میزان شدت چین و چروک و جای جوش پوست صورت بستگی دارد.همچنین امکانات مطب یا کلینیک و همچنین پزشک ممکن است هزینه ها را برای افراد متفاوت کند.

 استفاده از میکرونیدلینگ در چه مواقعی ممنوع است؟

 1. آکنه فعال دارید.
 2. تبخال (تب خال) یا هر گونه عفونت محلی مانند زگیل دارید.
 3. بیماری مزمن پوست مانند اگزما یا پسوریازیس دارید.
 4. گر گرفتگی شدید دارید.
 5. بیماری یا اختلال در خون دارید.
 6. داروی ضد انعقاد مصرف می کنید.
 7. بیمار تحت شیمی درمانی یا پرتودرمانی هستید.

عوارض جانبی میکرونیدلینگ

طبق نظر متخصص پوست میکرونیدلینگ مکرر می تواند به مویرگ های شکسته منجر شود. اگر شما در خانه یا مطب تحت درمان قرار می گیرید بهتر است درمان را به یک ماه یکبار محدود کنید و همیشه مطمئن شوید که پوست شما قبل از جلسه بعدی شما به طور کامل بهبود پیدا کرده است.
به طور کلی، این درمان را در پوست دارای التهاب و یا تحریک شده انجام ندهید زیرا میکرونیدلینگ در این موارد ممکن است باعث تحریک شود و در صورت آکنه و دیگر عفونت های پوستی، گسترش عفونت را افزایش می دهد.همچنین میکرونیدلینگ ممکن است حساسیت به محصولات مراقبت از پوست را افزایش دهد، زیرا باعث می شود که پوست شما برای جذب محصولات در سطح عمیق تر آماده باشد. 


کسب اطلاعات بیشتر ...

برای دریافت اطلاعات بیشتر یا تعیین نوبت ملاقات، فرم را تکمیل و ارسال کنید:
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید: