سلامت آنلاین

تزریق ژل برای چه افرادی خطرناک است؟

تزریق ژل برای چه افرادی خطرناک است
تزریق ژل یکی از راه هایی است که افراد برای از بین بردن چین و چروک وبرخی برای درمان پیری پوست سراغ آن می روند. ژل های تزریقی می تواند، تا حدودی خطوط را از چهره شما پاک کند، گودی چشم را درمان کند و چهره شما را جوان تر کند. در واقع این ژل های تزریقی روی فرو رفتگی و گود افتادگی چهره شما می نشینند.اگر شما هم قصد تزریق ژل دارید، بهتر است، قبل از تصمیم به تزریق، بدانید آیا جزو گروه پر خطر برای تزریق ژل نیستید؟ چه خطراتی ممکن است برای شما وجود داشته باشد پس به راحتی تزریق ژل را به آرایشگر یا کارشناس زیبایی نسپارید.

ابتدا به خاطر داشته باشید که دو اصل مهم در تزریق ژل عبارت‌اند از:

1) تزریق توسط متخصص پوست یا جراح پلاستیک
برای تزریق این نوع ژل‌ها تنها و تنها متخصصان پوست و مو و جراحان پلاستیک صلاحیت دارند و تزریق این مواد به وسیله پزشکان عمومی، دندانپزشکان، حتی متخصصان بی‌هوشی‌ به صلاح بیماران نیست؛ چرا که در بسیاری از موارد اگر عارضه کم خطری هم در اثر تزریق ژل رخ دهد، متخصصان پوست و مو بهتر می‌توانند آن را کنترل کنند. 

2) مصرف ژل‌های استاندارد و دارای تاییدیه‌های گوناگون جهانی و وزارت بهداشت ایران
آگاهی یافتن بیمار از نوع ماده تزریق شده بسیار مهم است،پزشک برای بیمار باید توضیح دهد که از چه نوع ژلی استفاده خواهد کرد، زمان ماندگاری آن چه مدت است و چه عوارض احتمالی وجود خواهند داشت.  از تزریق ژل‌های متفرقه و بودن نام و نشان جدا پرهیز کنید. در صورت امکان حتی نام ژل مصرف شده را نیز نزد خود یادداشت کنید تا اگر به هر دلیلی به پزشک متخصص دیگری مراجعه کردید، بدانید که چه ژلی برای شما تزریق شده و آیا از آن راضی بوده‌اید یا خیر.

ژل های تزریقی برای چه قسمت هایی از بدن مفید است؟

با تزریق ژل، بلافاصله حجم از دست رفته به پوست بازمی گردد و چین هایی مانند خطوط لبخند و چین هایی که از کناره های تحتانی بینی در دوطرف شروع شده و تا گوشه های دهان ادامه پیدا می کنند، از بین می رود. ضمنا با برخی انواع آن می توان گود افتادگی های زیرچشم یا فرورفتگی های برخی قسمت های پوست را کاهش داد. علاوه بر اینها برای افزایش حجم لب، گونه و برای رفع خط اخم که با بوتاکس برطرف نمی شود هم از آن استفاده می کنند.

ژل های تزریقی چگونه عمل می کنند؟

تمام پوست های صاف و جوان در یک چیز مشترک هستند؛ اسید هیالورونیک. این ماده در بافت پوست هر نقطه بدن و در همه نژاد ها وجود دارد. اسید هیالورونیک فضای بین الیاف کلاژن و الاستین را پر می کند، آب را در پوست نگه داشته و حجم پوست را حفظ می کند. با افزایش سن، میزان اسید هیالورونیک موجود در پوست کاهش می یابد و بنابراین در نهایت ما با شیارها، چین و چروک و اغلب نازک تر شدن لب مواجه می شویم.

آیا تزریق ژل عوارضی هم دارد؟

از نظر متخصصین پوست و زیبایی عوارض ناشی از ژل های تزریقی بیشتر بستگی به نوع ژل دارد. ژل هایی خوب هستند که نخست بدن به آنها واکنش ندهد و بعد به مرور زمان قوام و شکل خود را زیر پوست محل تزریق از دست ندهند.مثلا ژل هایی وجود دارند که بعد از تزریق تا چند ماه هیچ مشکلی ندارند ولی بعد از چند سال گلوله گلوله می شوند و در این صورت تخلیه آنها از پوست هم بسیار مشکل است لذا مراجعه کننده باید از پزشک خود نوع و مارک ژل را بپرسد.
مواردی از عارضه هم وجود دارد که ربطی به کیفیت بد ژل تزریقی ندارد بلکه به علت تکنیک غلط تزریق است.به طور مثال اگر موضع خوب ضد عفونی نشود و شرایط تزریق استریل رعایت نشود در محل تزریق ممکن است عفونت ایجاد شود.
البته در بعضی موارد عوارض جزئی کوتاه مدتی در 2 تا 3 روز اول تزریق نیز به وجود می آید مثل تورم و التهاب محل تزریق یا حتی کبودی و خون مردگی که بعد از چند روز خوب می شود.

موارد منع انجام تزریق ژل

با وجود بی خطر بودن تزریق ژل در افراد عادی، این کار برای دسته ای از افراد در شرایط خاص ممنوع است. اگر شما نیز در یکی از گروه های زیر هستید، بهتر است تا درمان کامل و خارج شدن زا این وضعیت تزریق ژل را به تاخیر بیاندازید.
 • زنان باردار و شیرده
 • افراد دارای عفونت در ناحیه مدنظر تزریق ژل
 • افراد دارای آکنه یا تبخال در ناحیه مدنظر تزریق ژل
 • افراد مستعد ابتلا به تشکیل گوشت اضافه از طریق بیماری های کلوئید یا اسکار هیپروتروفیک
 • افراد دچار ضعف در سیستم ایمنی و ترمیم و مبتلا به بیماری های خودایمنی
 • افراد مبتلا به بیماری های پوستی ویتلیگو، پسوریازیس و اگزما در ناحیه مدنظر تزریق ژل
 • افراد مبتلا به بیماری های کنترل نشده سیستمیک
 • افراد مبتلا به آلرژی های شدید و حساس به مواد تشکیل دهنده ژل
 • افراد مبتلا به آنتروفی پوست، ناشی از صمرف بلند مدت کورتون و یا سندرم ژنتیکی اهلرز-دانلوس
 • افراد مبتلا به بیماری های خونریزی دهنده
 • افراد مصرف کننده داروی آکوتان طی 6 ماه گذشته
 • افراد دارای اختلالات روانی که انتظار نابجا و غیرمعمول از تزریق ژل دارند
 • افراد مبتلا به دیابت که از انسولین استفاده می کنند
 • افراد با سابقه سکته قلبی، خون لخته شده و ترومبوز وریدهای عمقی
 • افراد با سابقه سکته مغزی
 • افراد مبتلا به هر نوع سرطان و بدخیمی
 • افراد دارای سابقه تزریق ژل دائمی

کسب اطلاعات بیشتر ...

برای دریافت اطلاعات بیشتر یا تعیین نوبت ملاقات، فرم را تکمیل و ارسال کنید:
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید: