سلامت آنلاین
غدد
بیماری های مرتبط با سیستم ایمنی بدن

بیماری های مرتبط با سیستم ایمنی بدن

آیا می دانید سیستم ایمنی بدن شما چیست و چه کار انجام می دهد؟ این سیستم با میکروب های مضر و چیزهای دیگری که نباید در بدن شما باشند، مبارزه می کند. گاهی اوقات راه را اشتباه می رود و به بافت سالم حمله می کند، گویی یک تهدید است. این می تواند منجر به التهاب و آسیب به مفاصل، اعصاب ماهیچه ها، پوست و سایر قسمت های بدن شود.این مقاله به بیماری های مرتبط با سیستم ایمنی بدن اختصاص دارد.
توصیه هایی برای کنترل دیابت نوع 2

توصیه هایی برای کنترل دیابت نوع 2

دیابت، سرعت و توانایی بدن در استفاده و سوخت و ساز کامل گلوکز را کاهش می‌دهد از این‌رو میزان قند خون افزایش می یابد. وقتی این افزایش قند در دراز مدت در بدن وجود داشته باشد، سبب تخریب رگ‌های بسیار ریز در بدن می‌شود که می‌تواند اعضای مختلف بدن همچون کلیه، چشم و اعصاب را درگیر کند. همچنین دیابت با افزایش ریسک بیماری‌های قلبی عروقی ارتباط مستقیمی دارد؛ لذا غربالگری و تشخیص زودرس این بیماری در افراد با ریسک بالا می‌تواند در پیشگیری از این عوارض مؤثر باشد. این مطلب شما را با دیابت،انواع دیابت علایم و پیشگیری از آن بیشتر آشنا می کند.
نارسایی کلیه علل علایم و راه‌های درمان

نارسایی کلیه علل، علایم و راه‌های درمان

کلیه ها دو عضو لوبیایی شکل با میلیون ها واحد فیلترکننده بنام نفرون هستند که وظیفه دفع سموم و جذب مواد مغذی و شیمیایی لازم برای متابولیسم بدن را برعهده دارند. اگر این نفرون ها به هر دلیلی از جمله بیماری های کلیه یا بیماری های زمینه ای دچار آسیب و تخریب شوند، کلیه به سمت نارسایی پیش می رود.در صورتی که حدود 90 درصد از نفرون ها از بین بروند، فرد در فاز انتهایی نارسایی کلیه قرار می گیرد و نیازمند دیالیز می شود. در این وضعیت کلیه ها قادر به دفع سموم و جذب مواد لازم نیستند و کارکرد تمامی ارگان های بدن را تحت تاثیر قرار می دهند.