سلامت آنلاین

سفالومتری و کاربرد آن در ارتودنسی

سفالومتری و کاربرد آن در ارتودنسی
سفالومتری نوعی روش عکسبرداری است که به منظور اندازه گیری جمجمه، فک، دندان و صورت انجام می شود. به عکس حاصل از این روش سفالوگرام گفته می شود. سفالوگرام گرافی است که دندانپزشکان، جراحان دهان، فک و صورت از آن به عنوان نقشه درمان استفاده می کنند.سفالوگرام ارتباط بین نسج نرم و استخوان ها را نشان می دهد و به تشخیص اختلالات رشد قبل از درمان و حین درمان جهت ارزیابی پیشرفت درمان به سوی نتیجه دلخواه کمک می کند.

سفالومتر نوعی دستگاه است که سر را با ابزاری نگه می دارد و از آن با اشعه ایکس تصویربرداری می کند. این ابزار از سال 1931 در آلمان و آمریکا ساخته شده است. هدف اصلی سفالومتری رسیدن به اندازه های استاندارد و نزدیک به واقعیت در فیلم رادیوگرافی است.سفالومتری در دو وضعیت رخ و نیم رخ انجام می شود که نوع نیم رخ آن کاربرد بیشتری دارد.در لترال سفالومتری سر به صورت نیم رخ بین تیوب و دتکتور یا کاست به وسیله نگه دارنده قرار می گیرد و خط فرانکفورت یا همان اینفرو اوربیتو مئاتال لاین موازی سطح افق قرار می گیرد. دندان های عقب روی هم قرار گرفته و لب ها باید شل و آزاد باشد و روی هم نباشند.

در سفالوگرام استاندارد باید کف سینوس های مگزیلاری با افق موازی باشد و سر لترال واقعی باشد.در سفالومتری رخ سر در وضعیت PA قرار می گیرد، صورت به سمت دتکتور و پشت سر به سمت تیوب با نگه دارنده قرار می گیرد. خط فرانکفورت با افق موازی و دندانها از عقب روی هم قرار می گیرند .

رادیوگرافی سفالومتری را در کجا باید تهیه کرد؟

در برخی از کشورها این اجازه به متخصص ارتودنسی داده می شود که با رعایت اصول ایمنی در مطب خود دستگاه رادیوگرافی مخصوص نصب کند و برای بیماران خود رادیوگرافی تهیه نماید. اما در ایران چنین کاری مجاز نیست و بنابراین بیماران باید به مراکز رادیوگرافی خاص مراجعه نمایند. بدین منظور مراجعه به مراکز رادیوگرفی تخصصی دندانپزشکی اولیت دارد ولی اگر درنزدیکی شما مرکز رادیوگرافی پزشکی ای وجود داشته باشد که دستگاهی با کیفیت مناسب و تنکسین های کارآزموده داشته باشند، مراجعه به این مراکز شما را قادر می کند رادیوگرافی سفالومتری مورد نیاز را تهیه کنید.آیا رادیوگرافی سفالومتری انواع مختلف دارد؟

رادیوگرافی سفالومتری یک عبارت کلی است و شامل همه روش های پرتونگاری برای ارزیابی جمجمه خواهد بود. دو نوع رایج سفالومتری در ارتودنسی نوع لترال و نوع پوستروانتریور است. اولی بسیار رایج تر است و نوع دوم بیشتر در مواردی تجویز می شود که بیمار عدم تقارن مشخصی در صورت خود داشته باشد. مثلا در مواردی که به نظر می رسد نیاز مند جراحی باشند با بررسی سفالومتری لترال می توان به نتیجه رسید که فرد نیاز به جراحی دارد یا نه. 

رادیوگرافی سفالومتری چه مصرفی برای متخصص ارتودنسی دارد؟

متخصص ارتودنسی اطلاعات زیادی را از روی رادیوگرافی سفالومتری به دست می آورد. یک تصویر مناسب می توان به ارتودنتیست کمک کند که شدت مشکل و میزان درگیری اجزای مختلف صورت را ارزیابی کند . همچنین کمک می کند که از میزان رشد بیمار و مرحله تکاملی وی اطلاعات مهمی به دست بیاورد. یک متخصص ارتودنسی خوب به این ترتیب می تواند  بهترین درمان ارتودنسی مناسب بیمار را برای وی برنامه ریزی و اجرا کند.


کسب اطلاعات بیشتر ...

برای دریافت اطلاعات بیشتر یا تعیین نوبت ملاقات، فرم را تکمیل و ارسال کنید:
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید: