سلامت آنلاین

نگرانی های ایمنی و سلامتی رادیوگرافی دندان

نگرانی های ایمنی و سلامتی رادیوگرافی دندان
رادیوگرافی دندان یک روش تشخیصی بسیار رایج و امن در دندانپزشکی است. با استفاده از این روش می توان ساختار داخلی دندان را مشاهده کرد و وجود هر گونه مشکل، مانند پوسیدگی یا دندان نهفته را تشخیص داد. رادیوگرافی دندان آنقدر رایج است که به اندازه جرم گیری دندان در کلینیک ها انجام می گیرد. تقریبا هیچ معاینه ای بدون رادیوگرافی تکمیل نمی شود. این باعث شده است که در مورد ایمنی آن نگرانی هایی به وجود آید. در ادامه همه چیز در مورد این روش تشخیصی آمده است.

رادیوگرافی دندان به چه کار می آید؟

رادیوگرافی دندان به منظور کمک به دندانپزشکان در تشخیص مسائلی استفاده می شود که در غیر این صورت برای چشم غیر مسلح تقریبا نامرئی هستند. در بزرگسالان از این روش برای شناسایی مشکلات مختلف و درمان صحیح آنها استفاده می شود. استفاده از این روش در تشخیص موارد زیر به دندانپزشک کمک می کند:
 • مناطق پوسیده، از جمله بین دندان ها یا زیر پرشدگی ها
 • از دست دادن استخوان در ارتباط با بیماری لثه
 • آبسه ها، که عفونت در ریشه دندان یا بین دندان و لثه هستند
 • تومورها
 • تغییرات در کانال ریشه
 • آماده سازی فک برای دریافت ایمپلنت دندان، پروتز و روش های مشابه

ملاحظات ایمنی رادیوگرافی دندان

عدم آسیب رسانی این روش به بدن ثابت شده است. هنگامی که رادیوگرافی دندان با اقدامات احتیاطی مناسب انجام شود، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. یک معاینه دندانپزشکی معمولی با چهار رادیوگرافی دندان، مساوی با مقدار تابش دریافت شده در طول یک پرواز دو ساعته با هواپیماست. هر چند که در برخی تحقیقات ارتباط مواجهه مداوم با اشعه ثابت شده است، اما مقدار این تابش در دندانپزشکی ناچیز است. در عین حال دندانپزشک می تواند به روش های مختلف مقدار تابش اشعه ایکس را از مقدار معمول نیز کمتر سازد. استفاده از یک رادیوگرافی به جای چندین مرتبه برای هر ترمیم می تواند در کاهش مقدار مواجهه فرد مفید باشد. همچنین می توانید در مورد تغییر تنظیمات دستگاه به حداقل مقدار تابش مورد نیاز، به خصوص برای تشخیص و درمان بیماری در کودکان، با دندانپزشک خود صحبت کنید.

آیا رادیوگرافی دندان برای کودکان خطرناک است؟

بسیاری از والدین نگران تاثیرات رادیوگرافی دندان در کودکان هستند. کودکان نسبت به تابش حساس هستند. با این حال، میزان اشعه در رادیوگرافی دندان برای کودکان ایمن است. همانطور که فک و دندان های کودک به طور مداوم تغییر می کنند، باید به رشد آنها توجه داشته باشید. از رادیوگرافی در موارد متعددی برای کودکان استفاده می شود که عبارتند از:
 • اطمینان از اندازه مناسب فک برای رشد دندان های دائمی
 • نظارت بر پیشرفت دندان های عقل
 • تعیین لق شدن دندان های شیری
 • درمان سریع پوسیدگی و بیماری های لثه

خطرات رادیوگرافی دندان برای کودکان

کودکان نسبت به بزرگسالان حساس تر هستند، بنابراین خطر ابتلا به سرطان به ازای هر واحد دوز اشعه ایکس برای کودکان بیشتر از بزرگسالان است.این تابش اشعه ایکس نیست که منجر به سرطان می شود؛ بلکه مجموع مقدار تابش تجمعی در طول عمر عامل بروز بیماری است. هرچه سن کودک برای قرارگیری در معرض تابش پایین تر باشد، مقدار تجمعی تابش های بعدی در طول عمر وی بیشتر خواهد بود.تنظیمات تجهیزات رادیوگرافی دندانپزشکی اغلب برای بزرگسالان مناسب است. این امر باعث می شود که مقدار تابش دریافتی برای کودکان در زیر این دستگاه بیش از حد مورد نیاز باشد. بهتر است برای تصویربرداری از کودک از تجهیزات مدرنی استفاده شود که امکان تغییر میزان تابش در آن وجود دارد.

از رادیوگرافی برای کودکان مگر در موارد زیر استفاده نمی شود:

 • پوسیدگی
 • بهداشت دهان و دندان ضعیف
 • درهم ریختگی دندان
 • وجود حفره

برای پیشگیری از خطرات رادیوگرافی در کودکان چه باید کرد؟

مطمئن شوید که دستگاه رادیوگرافی دندانپزشک دیجیتال است. این گونه دستگاه ها پرتو کمتری نسبت به دستگاه های معمولی دارند. اطمینان حاصل کنید که در این روش از E-Film و نه D-film استفاده می شود. E-film در مقایسه با نوع دیگر آن حساسیت بیشتری نسبت به نور دارد. در نتیجه برای ظهور فیلم به مقدار تابش کمتری نیاز است.از دندانپزشک بخواهید که در صورت امکان از روشی به غیر از رادیوگرافی استفاده کند. یکی از این روش ها استفاده از cavity detector است. هرچند این روش با مقداری خطا همراه است اما می تواند جایگزین مناسبی برای استفاده از رادیوگرافی برای کودک باشد.
روش دیگر در کاهش مقدار مواجهه با اشعه در دندانپزشکی استفاده از کاورهای مخصوص برای روی برخی نواحی بدن است. این کاورها بدن را از جذب اشعه محافظت می کند. از این روش برای زنان باردار و کودکانی استفاده می شود که به رادیوگرافی دندان نیاز دارند. این پوشش بر روی شکم بیمار قرار می گیرد و رادیوگرافی تا حد امکان تنها در یک مرحله و با حداقل میزان تابش انجام می گیرد.

آیا رادیوگرافی دندان در بارداری خطرناک است؟

بسیاری از زنان باردار در طول دوره بارداری خود از ترس آسیب رسیدن به جنین از درمان دندانپزشکی خودداری می کنند. یکی از این ترس ها، ترس از رادیوگرافی دندان در بارداری است. با این حال، بسیاری از متخصصان معتقدند خطرات عفونت و پوسیدگی برای مادر و جنین بیشتر از درمان است.به دلیل تهوع زیاد، زنان باردار در معرض خطر پوسیدگی دندان قرار دارند.

با وجودی که بسیاری از افراد معقتدند رادیوگرافی و بیحسی برای زنان باردار خطرناک است، تحقیقات نشان می دهد که استفاده دقیق و مناسب بر اساس شرایط مادر و جنین می تواند بدون خطر و ریسک باشد.در واقع مشکلات درمان نشده دهان و دندان برای جنین خطر بیشتری نسبت به هر نوع درمان دندانپزشکی دارد.عدم درمان پوسیدگی دندان، بیماری لثه، آبسه و عفونت دندان می تواند نوزاد را در معرض خطر انتقال باکتری از طریق جفت قرار دهد. تحقیقات نشان می دهند که بیماری های دهان و دندان و لثه باعث زایمان زودرس، وزن پایین جنین در هنگام تولد، زایمان نوزاد مرده و پارگی کیسه آب می شود.

چه زمانی در بارداری می توان از رادیوگرافی دندان استفاده کرد؟

تحقیقات نشان می دهد با رعایت ملاحضات درمانی، استفاده از رادیوگرافی دندان در بارداری بدون خطر خواهد بود. بهتر است در سه ماهه اول بارداری از انجام رادیوگرافی خودداری شود زیرا مهم ترین دوره رشد جنین و ارگان های مهم بدن او است.
در صورتی که یک مادر باردار دچار دندان درد غیر مشخص در یک یا چند دندان خود شده باشد، دندان های وی معاینه می شود اما رادیوگرافی را می توان تا سه ماهه دوم به تاخیر انداخت.به علاوه بهتر است مادر باردار به مرکز درمانی مدرنی مراجعه کند که دارای دستگاه های جدیدی باشد. این دستگاه ها از دوز پایینی برای عکس برداری استفاده می کنند. به علاوه لازم است برای مادر باردار از محافظ سربی شکم و محافظ تیروئید استفاده شود. بدین ترتیب رادیوگرافی برای مادر باردار و جنین او خطری به همراه نخواهد داشت.
منبع:theblueroom.bupa 

کسب اطلاعات بیشتر ...

برای دریافت اطلاعات بیشتر یا تعیین نوبت ملاقات، فرم را تکمیل و ارسال کنید:
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید: