سلامت آنلاین

درمان مجدد ریشه دندان

درمان مجدد ریشه دندان
اکثر درمانهای ریشه یا همان روت کانال تراپی همان دفعه اول با موفقیت انجام میشوند ولی در برخی موارد، دندان‌هایی که معالجه ریشه شده‌اند، درمان‌شان با موفقیت همراه نیست و توصیه می‌شود برای اینکه نقایص درمان قبلی رفع شود مجددا تحت درمان قرار گیرند. در این موارد دندانپزشک پس از خارج کردن ترمیم یا پانسمان قبلی،مواد داخل کانال ها را کاملا تخلیه کرده و تعیین طول مجدد کانال ها انجام شده و مجددا ریشه ها پر می شوند.

عواملی که باعث میشود شما به درمان مجدد ریشه احتیاج داشته باشید.

در برخی موارد، حین کار برای دندانپزشک مشکل‌هایی ایجاد می‌شود یا به علت ساختمان، آناتومی و شکل دندان در ریشه‌ها کار ایده‌آل انجام نمی‌شود.بنابراین ممکن است درمان اولیه ناموفق باشد. همچنین ممکن است به علت عفونت قبلی ریشه‌ها، ضایعه در انتهای ریشه شکل بگیرد که در این صورت دندان با تشخیص دندان‌پزشک کاندیدای درمان مجدد خواهد شد. در برخی موارد با وجود درمان ایده‌آل نتیجه درمان موفقیت‌آمیز نیست و به عبارت بهتر درمان با شکست مواجه می‌شود. در این صورت ممکن است دندان‌پزشک متخصص تصمیم بگیرد مجددا دندان را تحت درمان قرار دهد یا اینکه جراحی کند. همچنین در صورتی که دندانی درمان شده باشد و پرکردگی تاج آن تخلیه شده باشد با نظر دندان‌پزشک مجددا تحت درمان قرار می‌گیرد.

مراحل و روش درمان مجدد عصب کشی دندان

  1. در مرحله اول پس از برداشتن پوسیدگی و ترمیمهای قبلی ، از تاج دندان مسیری جهت ورود به فضای داخل دندان و کانالها ایجاد میگردد.
  2. در مرحله دوم تمام مواد پر شده قبلی در کانالها را توسط وسائل باریک سوزن مانندی ( بنام فایل ) خارج نموده و پس از نفوذ تاانتهای کانال در صورت امکان سراسر ریشه را توسط این وسایل از سایز کوچک به بزرگ تمیز و پاکیزه می کنیم.
  3. در مرحله سوم با مواد مخصوص صورتی رنگی ( به نام گوتا پرکا ) ، کانال تمیز و پاکیزه شده را پر و مسدود می‌کنیم تا میکروبها نتوانند در این فضاها وارد شوند.
  4. در تمام مراحل فوق، طول کارکرد وسایل بکار برده شده تا انتها کانال توسط رادیوگرافی و وسایل دیجیتالی کنترل می گردد و در نهایت تاج دندان ، پانسمان شده و جهت ترمیم و یا روکش کردنِ دندان به دندانپزشک مربوطه ارجاع می گردید.
اصطلاح غلط عصب کِشی یا عصب کُشی تنها اقدامی کم و جزئی از مراحل فوق می باشد و لفظ درمان مجدد ریشه (ری اندو) اصطلاح صحیح می باشد.

آیا عصب کشی مجدد دندان بهترین روش است؟

در صورت امکان ، بهتر است از دندان های طبیعی خود محافظت کنید، اما دندانی که دوباره عصب کشی شده است می تواند برای سال ها و حتی برای یک عمر به خوبی کار کند. پیشرفت در تکنولوژی همیشگی است و تکنیک های به روز شده ممکن است برای حفظ دندان مورد استفاده قرار بگیرند، که احتمالا هنگامی که شما پر کردگی اولیه دندان خود را انجام دادید موجود نبوده اند. اگر درمان مجدد غیر جراحی یک گزینه نیست، پس جراحی انتهای ریشه ممکن است در نظر گرفته شود. این جراحی شامل ایجاد یک شکاف برای ایجاد دسترسی به انتهای ریشه ها است. هم چنین اندودنتیکس ممکن است در رابطه با درمان مجدد یا به عنوان جایگزین توصیه می شود.
تنها جایگزین دیگر برای درمان مجدد یا عصب کشی نا موفق در نهایت کشیدن دندان است. سپس آن را باید با ایمپلنت، بریج و یا پروتز متحرک جزئی جایگزین کرد که برای بازگرداندن قابلیت انجام عملکرد جویدن و زیبایی و مهمتر از همه، برای جلوگیری از حرکت دندان مجاور مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجا که این گزینه ها نیاز به عمل جراحی و یا اعمال دندانپزشکی بر روی دندان سالم مجاور را دارد، می توانند پرهزینه و وقت گیرتر از عصب کشی مجدد و ترمیم دندان طبیعی باشند.

پرسش های متداول درباره عصب کشی مجدد دندان

آیا دندانی که به درمان مجدد ریشه نیاز دارد لزوما دردی احساس می کند؟
خیر. از آنجاییکه این دندان پیش از این عصب کشی شده است و اعصاب دندان خارج شده اند ممکن است فرد دردی احساس نکند اما نداشتن درد به معنای سلامتی کامل دندان نیست. البته در مواردی ممکن است عفونت داخل کانال ها چنان زیاد باشد که وارد استخوان شود و با از بین بردن بافت استخوانی و بافت های مجاور برای بیمار تولید درد نماید. بهترین راه پیشگیری از چنین وضعیتی کنترل های دوره ای با رادیوگرافی توسط دندانپزشک می باشد.

اگر درمان مجدد با شکست مواجه شود چه راه حلی وجود دارد؟
در اکثر موارد می‌توان برای نجات دندان جراحی پر‌ی‌اپیکال را انجام داد البته نتیجه درمان جراحی نیز تضمین شده نیست و احتمال عدم موفقیت وجود دارد. در اصل درمان مجدد و جراحی پری‌اپیکال تلاش برای حفظ دندان است و در این دو درمان نیز احتمال شکست وجود دارد بنابراین بیمار ضمن آگاهی باید ریسک عدم موفقیت درمان را قبول کند.

چه کسی عصب کشی دوباره را انجام می دهد ؟
درمان مجدد ریشه و یا عصب کشی دوباره، می تواند پیچیده تر و از نظر فنی چالش برانگیزتر از درمان اولیه باشد، و به طور کلی توسط متخصصان عصب کشی، ” اندودنتیست ” ها، و یا به عبارت دیگر دندانپزشکانی که در تشخیص و درمان مشکلات ریشه دندان تخصص گرفته اند انجام می شود. اکثر روش های ریشه درمانی مدرن به وسیله میکروسکوپ اجازه تنظیم درجه مناسب از دقت و پیچیدگی مورد نیاز برای اطمینان از موفقیت را فراهم می کند.
منبع:دکترسلام

کسب اطلاعات بیشتر ...

برای دریافت اطلاعات بیشتر یا تعیین نوبت ملاقات، فرم را تکمیل و ارسال کنید:
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید: