سلامت آنلاین

درمان عفونت های واژن ، از درمان های دارویی تا خانگی

درمان عفونت های واژن از درمان های دارویی تا خانگی
واژینیت (به انگلیسی: Vaginitis) به التهاب دستگاه تناسلی زنانه خارجی (عفونت واژن یا مهبل) که بر اثر عواملی مانند کلامیدیا، تریکومونا یا باکتریها ایجاد می‌شود گفته می‌شود. برخی عوامل مانند بهداشت پایین، دیابت، وجود IUD در رحم و... زمینه ساز واژینیتهای مکرر در خانم‌ها هستند. هر چند التهاب واژن به تنهایی چندان عارضه‌ای ندارد ولی در صورت عدم درمان می‌تواند به سایر دستگاه‌ها مانند رحم و مثانه گسترش یابد.در ان مقاله شما را با انواع درمان های  عفونت واژن آشنا میکنیم همچنین درادامه به شما 20 داروی خانگی برای درمان این بیماری معرفی میکنیم.

تشخیص عفونت واژن

برای تشخیص عفونت واژن، پزشک باید به بررسی موارد زیر بپردازد:
1) بررسی سابقه‌ی پزشکی: این بررسی شامل مرور سابقه‌ی عفونت‌های واژنی و مقاربتی است.

2) انجام آزمایش لگن: در این آزمایش، پزشک به کمک ابزاری موسوم به اسپکولوم، درون واژن را معاینه می‌کند تا ببیند ترشحاتی غیرعادی یا التهاب در این ناحیه وجود دارد یا خیر؛در طول معاینه لگن، پزشک واژن و رحم شما را برای هر گونه ترشحی بررسی خواهد کرد. دکتر اندازه و محل رحم و دهانه رحم را تعیین می کند. دکتر ارزیابی خواهد کرد که آیا در هنگام تکان خوردن رحم و دهانه رحم یا اطراف رحم درد یا حساسیت دارید. درد مربوط به لوله های فالوپی و تخمدان می باشد.

3)معاینه واژن:در طول معاینه واژن، یک اسپکولوم برای مشاهده دهانه رحم وارد واژن می شود. سواب ها ترشحات را برای تعیین عفونت قارچی (مخمر)، پروتئوز (تریکومونیاز) یا باکتری (واژینوز باکتریایی) استفاده می کنند. پزشک نمونه ترشحات واژن را تحت میکروسکوپ بررسی می کند تا حضور ارگانیسم های مرتبط با عفونت واژن را بررسی کند.

4) جمع‌آوری نمونه برای آزمایشگاه: پزشک برای بررسی نوع عفونت واژن، نمونه‌ای از ترشحات واژنی یا دهانه‌ رحم را برای بررسی در آزمایشگاه نمونه‌برداری می‌کند.

5) انجام آزمایش PH: در این روش هم پزشک با استفاده از برچسب یا کاغذ PH که به دیواره‌ی واژن می‌چسباند، مقدار PH واژن را بررسی می‌کند. میزان PH بالا به‌معنای عفونت تریکومونیازیس یا واژینوز باکتریال است. البته برای تشخیص عفونت واژن نمی‌توان تنها به این آزمایش استناد کرد.

--در برخی موارد، آزمایش پاپ برای حذف امکان سرطان دهانه رحم انجام می شود. این آزمایش به آزمایشگاه ارسال می شود و نتایج معمولا در عرض یک هفته به دست می آید.
-- آزمایش جدید مبتنی بر DNA برای تشخیص عفونت واژن انجام می شود.
-- اگر دهانه رحم شما غیر طبیعی باشد، ممکن است کولپوسکوپی یا بیوپسی توصیه شود. کولپوسکوپی از یک میکروسکوپ روشن برای دیدن یک تصویر بزرگ از سطح دهانه رحم استفاده می کند. در بیوپسی یک نمونه بافت برای آزمایش استفاده می شود.
-- برخی از آزمایشات خون می تواند آنتی بادی هایی را که به عفونت مخمر منجر می شود، شناسایی کند. 

عفونت واژن چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما را معاینه می کند و در مورد علائم سوال خواهد کرد. آزمایشات ادرار و نمونه های ترشحات مورد نیاز است. ممکن است سوالات زیر از شما پرسیده شود:
 •  چه زمانی این مشکل شروع شد؟ آیا ترشحات در طول ماه یکسان بوده است؟
 •  ترشحات چه شکلی هستند؟ رنگ و انسجام آن ها چگونه است؟ آیا بو دارند؟
 •  آیا درد، خارش، یا سوزش دارید؟
 •  آیا همسر شما ترشحات آلت تناسلی دارد ؟
 • چند شریک جنسی دارید؟
 •  آیا شما از کاندوم استفاده می کنید؟
 •  چه چیزی باعث تسکین ترشحات می شود؟ آیا مکرر حمام می کنید؟ آیا داروهای بدون نسخه را امتحان کرده اید؟ 
 • چه علائم دیگری دارید؟
 •  چه داروهایی برای همه بیماری ها مصرف می کنید؟
 •  آیا اخیرا مواد پاک کننده یا صابون خود را عوض کرده اید؟
 •  آیا اغلب لباس های تنگ یا شلوار جین می پوشیدید؟

درمان انواع عفونت واژن 

تشخیص معمولا بر اساس علائم و نتایج آزمایشات ادرار و گاهی اوقات واژینال می باشد. درمان بر اساس بررسی اندامی است که باعث عفونت شده است. بسته به علت عفونت، پزشک شما ممکن است شیاف واژن، قرص ضد قارچی یا آنتی بیوتیک (قرص یا تزریق) تجویز کند. درمان بستگی به نوع واژینیت شما، شدت عفونت، مدت زمان عفونت، عود عفونت و اینکه آیا حامله هستید یا خیر بستگی دارد.

درمان دارویی عفونت باکتریایی

متخصص شما ممکن است با آنتی بیوتیکها مانند مترونیدازول (Flagyl) یا کلیندامایسین (Cleocin) به درمان بپردازد. به طور کلی، شوهر شما درمان نمی شود. بسیاری از زنان مبتلا به عفونت باکتریایی به دنبال درمان پزشکی نیستند و بسیاری از زنان بدون علائم، به دنبال درمان هستند. این وضعیت ممکن است به صورت خود به خودی در بیش از یک سوم از موارد در بیماران غیر باردار و تا یک دوم در بیماران باردار حل شود. پس درمان دارویی شامل:
1- Tab Meronidazole 250 mg:دوبار در روز به مدت یک هفته به همراه غذا
2- Vaginal gel Metronidazole  ٪./75 :یک اپلیکاتور به صورت داخل واژنی 1-2 بار در روز به مدت 5 روز
3-  Vaginal cream Clinamycin ٪ 2: یک اپلیکاتور پر به صورت داخل واژنی در هنگام خواب به مدت 7 روز
4- Cap Clinamycin150 mg: کپسول 300 میلی گرم ر روز به مدت یک هفته (همراه یک لیوان آب میل شود)
همسرتان نیاز به درمان ندارد.

درمان دارویی عفونت قارچی

 اگر این اولین بار است که عفونت قارچی را تجربه می کنید، قبل از تلاش برای هر گونه درمان خانگی و یا دارو، با پزشک مشورت کنید. پزشک معمولا توصیه می کند که از کرم های واژینال استفاده کنید نه از داروهای خوراکی. زنان باردار معمولا روند درمان طولانی تری نسبت به زنان غیر باردار دارند.

 • در عفونت های شدید
عفونت های شدید نیاز به داروهای ضد قارچی دارند که معمولا به صورت خوراکی مصرف می شوند. این داروها شامل فلوکونازول (Diflucan) و آنتیروکونازول (Sporanox) می باشد. این داروها میزان بهبودی بیش از 80٪ دارند. این داروها همچنین می تواند برای سه تا پنج روز با میزان مشابه درمان بهبود یابد. داروها ممکن است باعث مشکلات کبدی شوند. برخی از علائم اختلال عملکرد کبدی شامل پوست زرد، چشم زرد و مدفوع کم رنگ است. اگر هر کدام از این علائم را دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. پزشک شما احتمالا به شما توصیه می کند بلافاصله دارو را متوقف کنید، آزمایش های خون انجام دهید و عملکرد کبد را کنترل کنید.

 • در عفونت های ملایم 
برای عفونت هایی با شدت کمتر، داروها را می توان به عنوان قرص واژینال یا کرم اپلیکاتور استفاده کرد. یک مثال نیستاتین (میکواستاتین) است که میزان بهبودی آن حدود 75 تا 80 درصد است. میکونازول (Monistat-7، M-Zole) و کلوتریمازول (Mycelex، Gyne-Lotrimin) میزان بهبودی حدود 85٪ -90٪ دارند.
--در بعضی موارد، یک دوز دارو تنها برای تشخیص عفونت های قارچی مورد استفاده قرار گرفته است. در موارد دیگر، دوره طولانی دارو (سه روز یا هفت روز) ممکن است تجویز شود.
--برای عفونت های مکرر (بیش از چهار بار در سال)، فلوکونازول خوراکی و ویتروکونازول یا کلوتریمازول واژینال ممکن است برای شش ماه مورد نیاز باشد.
--در زنان باردار یک دوره طولانی تر درمان نیاز است. بسیار مهم است قبل از درمان با پزشک خود مشورت کنید.

بطور خلاصه میشه درلباره عفونت قارچی گفت:
• پس از اولین عفونت، اگر عفونت دوم رخ دهد و احساس کنید عفونت قارچی است، می توانید خود را با یک دوره از داروهای بدون نسخه واژینال مانند میکونازول (نام تجاری Monistat و ....)، داروهای واژینال ضد قارچ، درمان کنید.
• از آنجا که درمان بدون نسخه در دسترس است، بسیاری از زنان عفونت مخمر را تشخیص می دهند و به وسیله دارو خود درمانی می کنند. استفاده از این داروها، وقتی مورد نیاز نیست، ممکن است منجر به عفونت مقاوم شود. درمان عفونت مقاوم با داروهای موجود بسیار دشوار است. در صورتی که شک دارید، با پزشک خود مشورت کنید. درمان دارویی بصورت خلاصه شامل:
Vaginal cream Clotimazole  - 1 :یک اپلیکاتور پر هنگام خواب به مدت 1-2هفته   (در صورت عدم بهبودی تا دو هفته در درمان تجدید نظر شود.)
2 - Vaginal cream  Triple Sulfa : یک اپلیکاتور پر دو بار در روز (قبل از خواب و بعد از بیداری)به مدت 4-6روز ،سپس شبی یک بار
Vaginal cream  Miconazole - 3  : یک اپلیکاتور پر به مدت یک هفته
4 - Vaginal Tab  nystatin  100000iu : یک قرص به صورت داخل واژن به مدت دو هفته
5 - Cap Boric Acid : از راه واژن
6 - Tab Fluconazole 150mg : تک دوز

درمان دارویی عفونت تریکوموناس

 تریکومونایز با مترونیدازول درمان می شود. این قرص معمولا در یک دوز داده می شود. اگر این دارو را مصرف می کنید، الکل مصرف نکنید چون ممکن است گاهی اوقات مخلوط کردن دو ماده باعث تهوع و استفراغ شدید شود. هر دو شریک جنسی با دارو درمان میشوند، حتی اگر نشانه های این بیماری را ندارند. درمان دارویی بطور خلاصه شامل:
1- Tab Meronidazole 250 mg 500:میلی گرم خوراکی دو بار در روز به مدت یک هفته یا 250 میلی گرم 3بار در روز  به مدت 1هفته بیمار( به همراه همسرش درمان شود.)
2- Vaginal Cream Triple Sulfa :یک اپلیکاتور پر دو بار در روز(یک بار قبل از خواب و یک بار بعد از بیدار شدن)به مدت 4-6 روز سپس یک بار ( هرشب قبل از خواب )

در صورت عدم درمان با رژیم فوق:
Tab Meronidazole 2 g: یک بار در روز به مدت 5 روز
2 - Tab Tinidazole2g: یک بار در روز به مدت یک هفته

توجه توجه: این اطلاعات دارویی صرفا جهت کمک به شما ذکر شده و مصرف هریک از این داروها و مقدار و دوزش و نوع دارو تنها و تنها توسط پزشک و بعد از معاینه تجویز میشه و از مصرف سرخود این دارو ها جدا بپرهیزید. واژن و ناحیه تناسلی زنان در باروری نقش دارد و باید در سلامت آن کوشا باشید و با مصرف نادرست دارو برای خودتان دردسر درست نکنید!!

آیا دوش واژینال می تواند عفونت واژن را درمان کند؟

• از آنجا که تعادل باکتریال واژن بسیار حساس است، بهتر است اجازه دهید واژن فرایند خود تمیز کردن را انجام دهد. واژن به طور طبیعی از طریق ترشحات مخاط خود را تمیز می کند. آب گرم و صابون ملایم در طول حمام یا دوش بهترین راه برای تمیز کردن مناطق بیرونی واژن است. محصولاتی مانند صابون های بهداشتی زنانه، پودرها و اسپری ها لازم نیست و ممکن است مضر باشند (آیا دوش واژینال ضرر دارد؟).
• دوش واژینال به شستشو یا تمیز کردن واژن با استفاده از آبکاری یا محلول های دیگر (مانند سرکه، جوش شیرین یا محلول های شستشو) کمک می کند. آب یا محلول ها در یک بطری نگهداری می شود و از طریق لوله و یک نازل به واژن منتقل می شود. اگر چه دوش واژینال یک شیوه معمول در میان زنان در ایالات متحده است، پزشکان آن را توصیه نمی کنند. دوش واژینال تعادل داخل مهبل (واژن) را تغییر می دهد که باعث می شود احتمال بیشتری برای ایجاد عفونت واژن ایجاد شود. تحقیقات نشان می دهد زنانی که به طور مرتب از دوش واژینال استفاده می کنند بیشتر در معرض عفونت واژنی هستند.
• دوش واژینال قرص ضدبارداری نیست و بعد از رابطه جنسی مانع از حاملگی نمی شود.

چگونه از عفونت واژن پیشگیری کنیم؟

در حالی که جلوگیری از عفونت قارچی همیشه امکان پذیر نیست، گام هایی وجود دارد که می توانید خطر ابتلا به آن را کاهش دهید.

 • جلوگیری از عادات بد:
 1.  استفاده از موادی که ممکن است باعث تورم غشای واژن یا اختلال طبیعی واژن شود، مانند:
 2.  مواد شوینده معطر، اسپری زنانه و یا پودر
 3.  دستمال توالت معطر، تامپون یا پد
 4. صابون معطر و صابون بدن
 5.  استفاده از لباس حمام مرطوب یا لباس ورزشی تنگ که برای مدت طولانی عرق را در ناحیه واژن نگه می دارد.
 6.  دوش داخل واژن
 7.  داشتن شرکای جنسی متعدد
 8. داشتن رابطه جنسی محافظت نشده
 9. بهتر است از محصولات بدون عطر برای شستشوی منطقه تناسلی استفاده کنید و لباس های مرطوب و تنگ را به  سرعت عوض کنید تا احتمال عفونت را به حداقل برسانید.
- اگر عفونت به طور صحیح تشخیص داده شده و درمان شود، تمام انواع واژینیت ها به درمان پاسخ می دهند. پس از درمان علائم شما برطرف می شوند. اگر علائم برطرف نشود یا بازگشت کند، باید توسط متخصص مراقبت های بهداشتی مجددا معاینه شوید.
-  واژینوز باکتریایی با بیماری التهابی لگنی (PID) همراه است که می تواند باعث ناباروری (ناباروری در زنان : 12 علت، درمان و تشخیص ناباروری ) و حاملگی خارج رحم شود. واژینوز باکتریایی همچنین می تواند موجب مشکلات مربوط به بارداری مانند زایمان زودرس و تولد نوزادان کم وزن شود. اگر باردار هستید و قبلا زایمان زودرس داشته اید، پزشک شرایط شما را تحت نظر خواهد داشت. واژینوز باکتریال ممکن است شما را در معرض خطر افزایش گونوره و عفونت HIV قرار دهد.
-  تریکومونیاسیس با افزایش خطر ابتلا به HIV همراه است.
- علت دقیق پیشرفت BV در خانم ها مشخص نیست. بنابراین تعیین روش جلوگیری از عفونت دشوار می باشد. با این حال، بهتر است از رفتارهایی که باعث افزایش احتمال BV می شود اجتناب کنید و همیشه مراقب سلامت واژن خود باشید.

 • عادت های خوب:
 1. معاینه منظم لگن 
 2. رابطه جنسی محافظت شده (استفاده از کاندوم به جای IUD)
 3. پایان دادن به تمام داروها برای BV
اگر تشخیص و درمان درست انجام شود، تمام انواع عفونت واژن معمولا به درمان پاسخ می دهند. علائم شما برطرف می شود. اگر علائم برطرف نشود یا بازگشت کند، باید مجددا به پزشک مراجعه کنید.

درمان های  خانگی عفونت واژن

1: ماست
لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس، سویه‌ای از باکتری‌های حاضر در ماست، می­‌توانند رشد عفونت را در بدن کنترل کند. برای درمان عفونت قارچی، فقط از ماست ساده و بدون قند استفاده کنید.
– می‌توانید ماست معمولی را به صورت خارجی روی ناحیه‌ی تحت تاثیر استفاده کنید و بگذارید حداقل 20 الی 30 دقیقه یا ترجیحا در طول شب بماند.
– برای عفونت قارچی واژن، یک تمپون را در ماست بغلتانید و وارد واژن کنید و اجازه دهید دو ساعت بماند. این کار را دوبار در روز انجام دهید.
– هم‌چنین ماست را در برنامه‌ی غذایی‌تان بگنجانید.

2. روغن نارگیل

روغن نارگیل خواص ضدقارچی موثری دارد که قارچ‌ای مسئول عفونت قارچی را از بین می‌برد.
– سه بار در روز روغن نارگیل را به صورت خارجی روی ناحیه‌ی تحت تاثیر بگذارید.
– هم‌چنین می‌توانید مخلوطی از مقادیر مساوی روغن نارگیل و روغن دارچین تهیه کنید. آن را روی ناحیه‌ی درگیر به کار برید تا رشد عفونت را کنترل کند.
– در صورت ابتلا به برفک دهان، روغن نارگیل را 10 دقیقه در دهانتان نگه دارید. هم چنین می‌توانید چند قطره روغن درخت چای یا روغن دارچین به آن اضافه کرده و استفاده کنید. آن را قورت ندهید. حداقل سه بار در روز این کار را تکرار کنید.

3. سرکه سیب
هم سرکه‌ی سیب و هم سرکه‌ی سفید حاوی ترکیبات متمایزی هستند که می‌توانند عفونت قارچی را کنترل کنند و قارچ عامل آن را هم از بین ببرد.
– دو قاشق سرکه‌ی سیب (سرکه‌ی سیب ارگانیک باید قهوه‌ای تیره باشد) را در یک فنجان آب گرم مخلوط کنید و روزانه دو بار بنوشید.
– یک حمام آب گرم اماده کنید و مقداری سرکه به آن اضافه کنید. حدود یک ساعت بدن‌تان را در این آب غوطه‌ور کنید. ظرف مدت کوتاهی خارش و سوزش آن کاهش می‌یابد.
می‌توانید به جای این کار، سرکه‌ی سفید یا سرکه سیب را با آب رقیق کنید و بعد به صورت خارجی روی ناحیه‌ی آسیب دیده استفاده کنید. بگذارید حدود نیم ساعت بماند و بعد آن را با آب بشویید.

4. سیر
سیر یک گیاه دارویی شناخته شده است که می‌تواند برای درمان ناخوشی‌های گوناگون مورداستفاده قرار گیرد. ترکیبات ضدقارچ، ضدباکتری و آنتی‌بیوتیک‌های طبیعی آن می‌تواند درمان هر نوع عفونت قارچی، بسیار مفید باشد.
– چند حبه سیر را له کنید و از آن خمیر بسازید. خمیر سیر را مستقیما روی ناحیه‌ی درگیر قرار دهید. اگر سیر تازه ندارید، می‌توانید روغن سیر را با روغن ویتامین‌ای و چند قطره روغن نارگیل رقیق کنید و روی پوست آسیب دیده استفاده کنید.
– می‌توانید روزانه چند قرص سیر یا چند حبه سیر خام بخورید. مصرف سیر تازه می‌تواند تنفس را بدبو کند، اما در درمان خانگی عفونت دستگاه تناسلی زنان یا عفونت واژن بسیار مفید است.

5. روغن درخت چای
روغن درخت چای دارای خواص ضدقارچ طبیعی و موثر است که می‌تواند به درمان عفونت واژن یا عفونت دستگاه تناسلی زنان یا عفونت واژن کمک کند. زنان باردار نباید از این درمان استفاده کنند زیرا برخی از خواص روغن درخت چای می‌تواند برا کودک خطرناک باشد.
– روغن درخت چای را با آب یا یک قاشق غذاخوری روغن زیتن یا روغن بادام شیرین رقیق کنید. این روغن رقیق شده را چندین بار در روز روی ناحیه‌ی موردنظر بمالید.
– برای درمان عفونت دستگاه تناسلی زنان ، چندین قطره روغن درخت چای را روی یک تمپون بریزید و چند ساعت در واژن قرار دهید. این فرآیند را دو بار در روز تکرار کنید.

6. کالاندولا

کالاندولا نوعی گیاه دارویی است که خواص ضدقارچ و ضدالتهابی بالقوه‌ای دارد که می‌تواند به درمان عفونت واژن کمک کند.
– به آرامی دو یا سه برگ کالاندولا را له کنید. برگ‌های له شده را به صورت موضعی روی ناحیه‌ی درگیر استفاده کنید. این کار را دو یا سه بار در روز تکرار کنید.
– چای تهیه شده از عصاره کالاندولا نیز برای درمان عفونت واژن موثر است. در صورت باردار بودن از مصرف چای کالاندولا پرهیز کنید.
اگر کالاندولای تازه در دسترس‌تان نیست، می‌توانید از لوسیون یا پماد کالاندولا استفاه کنید.

7. عصاره برگ زیتون
عصاره برگ زیتون به خاطر خواص ضدویروس، ضدقارچ، آنتی‌اکسیدان، و ضدالتهابش در درمان عفونت واژن بسیار موثر است. هم‌چنین می‌تواند باکتری‌های مفید بدن را هم بازگرداند.
1. برای تهیه‌ی عصاره برگ زیتون در خانه، تعدادی برگ زیتون تازه را خرد کنید و در یک ظرف در دار بگذارید. روی برگ‌ها سرکه بریزید تا کاملا روی آنها را بپوشاند. در آن را ببندید و چهار هفته در کی جای تاریک قرار دهید.
2. سپس مایع را صاف کنید و در ظرف دیگری بریزید.
3. این محلول را روی ناحیه موردنظر استفاده کنید.
4. این کار را سه بار در روز تکرار کنید تا بهترین نتایج را کسب کنید.

 8. پیاز
پیاز هم مانند سیر دارای خواص ضد قارچی، ضد التهابی و ضد باکتری است. این خواص عفونت و ناراحتی را کاهش می‌دهند. پیاز را در رژیم غذایی خود قرار دهید. شما همچنین می‌توانید خمیر پیاز را در مناطق آلوده‌ی پوست استعمال کنید.
– روش دیگر این است که می‌توانید پیاز را حرارت بدهید و آن را در مناطق آسیب‌دیده قرار دهید. گاز پیاز به پوست می‌رسد و در نهایت با قارچ مبارزه می‌کند.

9. جوش شیرین
جوش شیرین باکتری‌ها و قارچ‌هایی را که باعث عفونت می‌شوند، از بین می‌برد. 2/1 تا 4/3 قاشق چایخوری از آن را با یک لیوان آب مخلوط کنید و بلافاصله آن را بنوشید. این ترکیب را هر روز با معده‌ی خالی بخورید.

10.  عسل

عسل عفونت واژن و دیگر عفونت‌های قارچی را تسکین می‌دهد. دست کم به مدت 20 دقیقه عسل را در ناحیه‌ی آلوده استعمال کنید و سپس آن را بشویید. این کار باعث کاهش راش و خارش ناشی از عفونت می‌شود.

11. دارچین
دارچین دارای خواص ضد قارچی است که به طور موثری به درمان عفونت کمک می‌کنند. برای درمان عفونت دستگاه تناسلی زنان یا درمان عفونت واژن ، پودر دارچین را با عسل مخلوط کنید و یک خمیر آماده کنید. این خمیر را روی واژن قرار دهید.

12. سیاه‌دانه
سیاه‌دانه نیز یک درمان موثر برای درمان عفونت قارچی است. این دانه‌های کوچک سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند. برای درمان عفونت و خلاص شدن از شر آن، دست کم 2 قاشق چایخوری روغن سیاه‌دانه را باید به طور روزانه مصرف کنید.

13. آلوئه‌ورا
آلوئه‌ورا می‌تواند به صورت داخلی و خارجی مورد استفاده قرار بگیرد. این گیاه کمک می‌کند تا علائم عفونت قارچی کاهش بیابد. آلوئه‌ورا را می‌توانید به صورت نوشیدنی دو بار در روز مصرف کنید. این نوشیدنی سموم مضر را از بدن حذف می‌کند و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

14. دمنوش ریحان
یکی دیگر از درمان‌های شگفت‌انگیز خانگی برای مبارزه با عفونت دستگاه تناسلی زنان و عفونت واژن  دمنوش ریحان است. 2 تا 3 لیوان آب را بجوشانید. یک و 4/1 قاشق چایخوری برگ ریحان خرد شده را به آن اضافه کنید (همچنین می‌توانید خمیر تهیه شده توسط ترکیبی از چند برگ ریحان تازه را به آب اضافه کنید) و مدتی آن را پوشش دهید. این دمنوش را پس از آن‌که صاف کردید دو بار در روز بنوشید. همچنین اگر دچار عفونت دهان یا برفک هستید، می‌توانید از آن برای غرغره کردن استفاده کنید.

15. گردوی سیاه
گردوی سیاه یک منبع غنی از تانن است که به طور موثر باعث کشتن باکتری‌ها می‌شود. برای درمان عفونت قارچی ، پوسته‌ی گردوی سیاه باید مورد استفاده قرار بگیرد. برای به دست آوردن پوسته، فقط گردو را به مدت چند ساعت خیس بگذارید.

16. گریپ فروت

خواص ضد قارچ عصاره‌ی تخم گریپ‌فروت رشد پاتوژن‌ها (بیماری‌زا) را مانند باکتری‌ها، مخمرها و قارچ‌ها کنترل می‌کند. این عصاره حاوی ویتامین C و E است. یک لیوان آب را آماده کنید و 5 تا 10 قطره عصاره را به آن اضافه کنید. از این مخلوط برای تمیز کردن منطقه آسیب‌دیده استفاده کنید. برای قسمت های حساس بدن مثل واژن، از یک توپ پنبه برای استفاده از این محلول استفاده کنید.

17. روغن پونه‌ی کوهی
روغن پونه‌ی کوهی حاوی کارواکرول و تیمول است که عفونت قارچی را درمان می‌کنند. خیلی راحت، این روغن را در منطقه‌ی آسیب‌دیده دو بار در روز، استعمال کنید.روش دیگر این است که می‌توانید 3 قطره روغن را با یک لیوان آب مخلوط کنید و این آب را دو بار در روز بخورید.

18. دمنوش آویشن
آویشن یک منبع غنی از ویتامین C است و مانع از رشد غیرقابل کنترل قارچ‌ها می‌شود. شما می‌توانید آن را به شکل دمنوش مصرف کنید. یک فنجان آب بجوشانید. 1 قاشق چایخوری آویشن خشک به آن اضافه کنید. اجازه دهید مدتی دم بکشد و زمانی که خنک شد. 2 تا 3  فنجان دمنوش در روز بنوشید.

19.  دمنوش رزماری
این گیاه دارویی به علت خواص ضد التهابی و ضد قارچی که دارد،‌ قارچ‌ها را از بین می‌برد و برای درمان عفونت واژن عالی است. دمنوش رزماری را با افزودن برگ رزماری به آب گرم آماده کنید. بگذارید به مدت 5 تا 10 دقیقه بماند. سپس اجازه بدهید خنک شود و آن را صاف کنید. از توپ پنبه‌ای برای استعمال آن در مناطق آسیب‌دیده استفاده کنید. این روش درمانی را دو یا سه بار در روز انجام دهید.

20. سدر
1 قاشق غذاخوری سدر بردارید و آن را به یک فنجان آب اضافه کنید. چند دقیقه آن را بجوشانید و سپس کمی صبر کنید تا خنک شود. یک تکه پارچه‌ی تمیز در آن فرو کنید و آن را در منطقه‌ی آسیب‌دیده قرار دهید. شما همچنین می‌توانید سدر را به شکل دمنوش دو بار در روز استفاده کنید. این درمان به شما کمک می‌کند که از احساس سوزش و خارش رها شوید.
منبع: www.emedicinehealth.com

کسب اطلاعات بیشتر ...

برای دریافت اطلاعات بیشتر یا تعیین نوبت ملاقات، فرم را تکمیل و ارسال کنید:
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید: