سلامت آنلاین

از جراحی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی بیشتر بدانید.

از جراحی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی بیشتر بدانید
ماموپلاستی دسته‌ای از فرآیند‌های جراحی است که با هدف تغییر شکل یا ساختار درونی و ظاهری پستان‌ها انجام می‌گیرد.این جراحی پلاستیک،جهت اصلاح سایز یا ترمیم افتادگی پستان و معمولاً جهت زیبایی پستان انجام می‌گیرد. در طول عمل کوچک کردن سینه، چربی، بافت غدد و پوست از سینه برداشته شده و سپس بافت سینه تغییر شکل داده می‌شود و به این ترتیب وضعیت قرارگیری سر سینه اصلاح می‌گردد.ماموپلاستی معمولا در خانم‌هایی با پستان‌های بزرگ و سنگین انجام می‌شود که ناراحتی‌های قابل توجهی مثل درد گردن، درد بی حسی یا ضعیف شدن کمر که به دلیل وزن پستان‌ها می‌باشد را تجربه کرده اند. در طی این فرآیند پوست اضافی، چربی و بافت اضافی پستان برداشته می‌شود.این مطلب شما را با این جراحی پرطرفدار در زنان بیشتر آشنا میکند.

انواع ماموپلاستی

 این عمل جراحی به دو نوع اصلی تقسیم می‌شود: 
1. ماموپلاستی تقویتی: که معمولا برای افزایش سایز، تغییر شکل یا تغییر ساختار سینه ها انجام می‌گیرد. همچنین این نوع فرآیند شامل پیوند جراحی دستگاه ایمپلنت پستان می‌شود. البته باید بگوییم که جراحی پروتز سینه نیز می تواند باهدف افزایش سایز و زیبایی پستان ها انجام شود.
2. ماموپلاستی کاهشی: که معمولا برای کاهش سایز، تغییر شکل یا ساختار سینه ها انجام می‌گیرد. این نوع فرآیند شامل حذف بافت اضافی پستان می‌شود.

ماموپلاستی چرا انجام می شود؟

جراحی ماموپلاستی یا کاهش سایز سینه برای خانم هایی که دارای سینه های بزرگی هستند و می خواهند برخی از مشکلات مربوط به آن را حل کنند، انجام می شود. این موارد عبارتند از:
درد مزمن در ناحیه گردن و شانه که نیاز به داروهای ضد درد دارد
 • بثورات مزمن یا سوزش پوست در زیر سینه
 • درد عصبی
 • محدود شدن فعالیت
 • ظاهر ناخوشایند سینه های بزرگ
 • مشکل در استفاده از لباس زیر

ماموپلاستی را در چه صورتی باید به تعویق انداخت؟

در صورتی که در آینده  برنامه های خاصی دارید، ممکن است لازم باشد تا جراحی کاهش سایز سینه را به تعویق بیندازید،برنامه هایی از قبیل:
1) زایمان
در صورتی که قصد بارداری دارید، بهتر است عمل ماموپلاستی را به تاخیر بیندازید تا مشکلی ایجاد نشود.این به این دلیل است که ممکن است پس از جراحی، برای شیردهی دچار مشکل شوید. گرچه برخی از تکنیک های جراحی می تواند به حفظ توانایی شما برای تغذیه با شیر مادر کمک کند.
2) کاهش وزن
اگر می خواهید وزن کم کنید و یا با تغییر رژیم غذایی خود، در  شروع یک برنامه ورزشی هستید، باید در مورد  عمل ماموپلاستی کمی تاخیر کرده و با پزشک مشورت کنید. در این شرایط، از دست دادن وزن اغلب می تواند به تغییر اندازه سینه شما منجر شود.

جراحی ماموپلاستی برای چه افرادی توصیه نمی شود؟

 • افرادی با شرایط خاص از قبیل دیابت یا مشکلات قلبی 
 • افراد خیلی چاق
 •  افرادی با هر نوع بیماری که باعث بروز مشکل در ناحیه سینه شود.
 • افرادی که سینه های آنها  هنوز به طور کامل رشد نکرده باشد.

قبل از عمل جراحی ماموپلاستی توصیه می شود موارد زیر را رعایت کنید:

– تکمیل آزمایشات آزمایشگاهی مختلف
– دریافت یک ماموگرام پایه
– قبل و بعد از عمل، از کشیدن سیگار جلوگیری شود
– اجتناب از مصرف آسپیرین، داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی، برای کنترل خونریزی در طی عمل جراحی

آمادگی برای جراحی کوچک کردن سینه ها 

 • قبل از فرآیند جراحی، هر بیمار باید با یک متخصص زیبایی مشاوره داشته باشد. وقتی آزمایش‌های پزشکی انجام گرفت و ممنوعیت دارویی و پزشکی وجود نداشت، آن وقت فرآیند جراحی می‌تواند انجام بگیرد.
 • همه برش‌ها قبل از عمل جراحی علامت گذاری می‌شوند و جزئیاتی قبل و بعد از عمل به بیمار توضیح داده می‌شود. روش‌های متفاوتی برای اینکه فرآیند جراحی چگونه انجام گیرد وجود دارد، اما انتخاب آن براساس ارزیابی شرایط، اولویت‌ها و امکانات انجام می‌گیرد.
 • این تفاوت‌ها شامل راه‌های برش دادن، بافتی که قرار است خارج شود و بافتی که قرار است به عنوان مبنای پستان جدید قرار گیرد می‌باشد.
 • جراحی خود به تنهایی 3 تا 4 ساعت طول می‌کشد و بیمار به وسیله تیم پزشکی کنترل می‌شود. پانسمان‌ها بعد از چند روز درآورده می‌شوند و بیمار به مراقبت‌های در منزل احتیاج دارد. معاینه‌های مهمی وجود دارد که روی زخم‌های بعد از عمل و بافت‌ها انجام می‌شوند، همچنین خون مردگی و تورم و قرینه بودن پستان‌ها باید برررسی شود.
 • فرآیند معالجه نیازمند پوشیدن لباس‌های مخصوص برای حمایت و نگه داری پستان‌ها در شرایط مناسب و مراقبت از آن‌ها می‌باشد. این وضعیت و ممنوعیت‌های زندگی حدودا 4 هفته طول می‌کشد، اگرچه یک هفته بعد از عمل می‌توان به کار و زندگی عادی پرداخت.

مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی

 • داشتن احساس سنگینی و گیجی بعد از جراحی سینه طبیعی است و به دلیل تاثیر داروی بیهوشی می باشد که در این شرایط بهتر است به مدت 24 ساعت فردی همراه شما باشد.
 • در روز های ابتدایی با مشورت جراح فوق تخصص پلاستیک می توانید راه رفتن را شروع کنید چرا که با راه رفتن بهبودی تان سریع تر حاصل می شود.
 • از دارو هایی که جراح پلاستیک برای شما تجویز کرده است در زمان معین استفاده کنید.
 • رژیم غذایی خود را با نوشیدن مایعات شروع کنید.
 • سعی کنید در این دوران مصرف سدیم را به حداقل ممکن برسانید.
 • توجه داشته باشید که مصرف آناناس به روند بهبودی تان کمک بسیاری می کند.
 • به مدت یک ماه از مصرف دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی پرهیز کنید.
 • از سوتین طبی که جراح پلاستیک تجویز نموده است استفاده نمایید این سوتین مخصوص دوران پس از جراحی سینه است و استفاده از آن مهم و تاثیر گذار است.
 • بعد از دو روز می توانید استحمام نماید.
 • باید جای زخم های ناشی از جراحی سینه خشک نگه داشته شود و چنانچه احساس خشکی در پوست سینه داشتید می توانید از کرم مرطوب کننده استفاده نمایید به طوری که وارد زخم ها نشود

خطرات و عوارض ماموپلاستی

جراحی کاهش سایز  سینه یا ماموپلاستی، مانند هر جراحی دیگری با خطرات و عوارضی همراه است. برخی از خطرات احتمالی ماموپلاستی عبارتند از:
 • کبودی که معمولا موقت است
 • از بین رفتن  احساس در نوک پستان و پوست اطراف نوک پستان
 • مشکل یا ناتوانی در تغذیه با شیر مادر
 • تفاوت اندازه، شکل و تقارن سینه های چپ و راست پس از جراحی که ممکن است برای بهبود وضعیت، جراحی بیشتری لازم باشد.

عمل جراحی کوچک کردن سینه چه مراحلی دارد؟

جراحی کوچک کردن سینه در بافت‌های موجود بر روی پستان شما با برداشت چربی اضافی، بافت غده‌ای و پوست انجام می‌گیرد. در بیشتر اوقات، چربی اضافی ممکن است به جای اینکه با روش‌های برش که در زیر توضیح داده می‌شود برداشته شود، با لیپوساکشن برداشته می‌شود. اگر سایز پستان به خاطر بافت چربی و پوست اضافی بزرگ باشد، تاثیری ندارد چراکه لیپوساکشن خود برای فرآیند کوچک کردن پستان انجام می‌گیرد. تکنیکی که برای کوچک کردن سایز پستان استفاده می‌شود می‌تواند به وسیله شرایط فردی، ساختار پستان ها، اینکه تا چه اندازه پستان کوچک شود، اولویت‌های شخصی تان و پیشنهاد جراح مشخص شود.

روزهای اول یا یک  هفته بعد از عمل:
– سینه های شما احتمالا  کمی حساس خواهد شد.
– سینه های شما ممکن است متورم و کبود باشد.
– جراح شما ممکن است یک سینه بند فشرده الاستیک را برای محافظت از سینه برای شما توصیه کند.
.
بعد از دو هفته:
-در حالی که سینه ها بهبود می یابند، باید فعالیت بدنی را دو تا چهار هفته محدود کنید.
– زخم و اسکار معمولا با گذشت زمان از بین می رود. برای برداشتن بخیه ها و بازبینی ، باید مجددا به پزشک جراح مراجعه کنید.

نتایج جراحی کوچک کردن سینه

یک جراحی ماموپلاستی موفق می تواند باعث کاهش درد در قسمت بالای پشت، گردن و شانه شود. همچنین ممکن است توانایی شما در مشارکت در فعالیت های جسمانی را افزایش دهد و تصویر  مثبتی برای شما به همراه  داشته باشد.
اگر چه بلافاصله پس از ماموپلاستی شما نتایج کار را مشاهده می کنید اما به یاد داشته باشید که ممکن است ماه ها طول بکشد تا تورم به طور کامل برود و زخم های جراحی محو شود. نتیجه نهایی معمولا دائمی است اگرچه شکل و اندازه سینه می تواند به علت عواملی مانند پیری و افزایش وزن تغییر کند.نتایج عمل جراحی کوچک کردن پستان سریعا قابل مشاهده است. در طول زمان تورم‌های بعد از جراحی بهبود می‌یابند و خط‌ های بافت محو خواهند شد. رضایت شما از ظاهر جدیدتان باید ادامه یابد تا به بهبودی تان کمک کند.

هزینه جراحی کوچک کردن سینه چقدر است؟

طبق داده‌های انجمن جراحان آمریکا، یک عمل جراحی کوچک کردن سینه، به صورت میانگین، هزینه‌ای ما بین 6500 تا 12000 دلار خواهد داشت. البته باید بدانید که هزینه‌ها در هر فرد با فرد دیگر متفاوت است؛ آزمایش ها، طول جراحی، نوع جراحی، حجم بافت خارج شده و سایر فاکتور‌های مهم وابسته نقش مهمی در تعیین قیمت عمل جراحی سینه دارند. در ایران قیمت ثابتی برای متخصصان جراحی پلاستیک تعریف نشده است، و شهرت و تجربه هر متخصص جراحی پلاستیک باعث ارائه یک نرخ مخصوص از طرف هر دکتر شده است.

کسب اطلاعات بیشتر ...

برای دریافت اطلاعات بیشتر یا تعیین نوبت ملاقات، فرم را تکمیل و ارسال کنید:
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید: