سلامت آنلاین

تزریق ژل یا چربی،کدام بهتر است؟

تزریق ژل یا چربی کدام بهتر است
افزایش سن، حجم چهره‌ی ما را که یکی از عوامل جوان‌تر به نظر رسیدن می‌باشد را از ما می‌رباید. در مناطقی  از صورت که شروع به از دست دادن کلاژن و چربی می‌کنند تغییراتی ایجاد می‌شود که آن تغییرات ظاهر ما را خسته نشان می‌دهد و موجب می‌شود پوست شروع به شل شدن کند. در نتیجه چین‌ و چروک و دیگر ضایعات پوستی بیشتر نمایان شوند. خوشبختانه، گزینه‌های فراوانی وجود دارد که با بازگرداندن مجدد حجم به صورت، موجب جوان‌تر به نظر رسیدن می‌شود.با توجه به استقبال عموم از روندهای مختلف جوان‌سازی پوست، فیلر یا مواد پرکننده پوستی نیز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. سوال مهمی که برای بسیاری از مراجعان وجود دارد این است که در مورد فیلرها، تزریق چربی بهتر است یا تزریق ژل؟

انواع فیلرهای صورت و موارد کاربرد آن ها:

فیلرها به دو روش اصلی تزریق ژل‌ ها و تزریق چربی یا لیپوفیلینگ صورت می‌گیرد. تزریق فیلر می‌تواند در پر کردن خطوط ظاهرشده از اخم و خطوط ریز و همچنین فرم‌‌دهی چهره استفاده شود. معمولاً خط اخم شامل خطوط بینی و خط خنده می‌باشد. خطوط ریز لب و چین‌ و چروک پیشانی، دور چشم و گوشه چشم (پنجه‌ کلاغی) مثالی برای خطوط ریز می‌باشد. با گونه‌گذاری و قلوه‌ای کردن لب می‌توان چین و چروک‌ها و فرم صورت را تغییر داد که این کار معمولاً با تزریق انجام می‌شود.

مزایای تزریق چربی نسبت به تزریق ژل ها

1- چربی بافت زنده خود فرد است اما ژل ماده ای ساختگی  و شبیه اجزای بدن است.

2- ماندگاری بافت چربی تزریق شده به دلیل زنده بودن ، طولانی است اما ژل های با کیفیت، کوتاه اثر بوده و در بهترین حالت بعد از یک سال جذب می شوند.

3- احتمال جا به جایی بافت در تکنیک تزریق چربی تقریباً صفر است که علت اصلی آن پیوند بافت چربی در موضع و ثابت ماندن سلول های چربی در منطقه تزریق شده است.احتمال جا به جایی در تزریق ژل های تزریقی  به دلیل ماهیت صناعی بودن و عجین و یکی نشدن با بافت های بدن زیادتر است و هر چه ژل طولانی اثر تر باشد این احتمال بیشتر دیده می شود. 

4- چربی فقط پر کننده (Filler) شیار ها و گودی های صورت نیست بلکه با داشتن منبع مهمی از سلول های بنیادی ، نقش بسیار مهمی در جوانسازی و افزایش رشته های کلاژن و الاستین پوست دارد. همین خاصیت موجب کاهش رنگدانه های پوست و شفافیت واضح پوست بعد از تزریق چربی است و این حالت را سالیان طولانی حفظ می کندو در این حالی است که ژل ها صرفا نقش پر کننده داشته و خاصیت جوانسازی بنیانی ندارند.

5- به دلیل طبیعی بودن بافت چربی ، امکان استفاده در تمام مناطق صورت حتی نواحی دور چشم (Orbital Rim) ، بالا و پایین ابروها و مناطق ریسکی چون ناحیه گیجگاهی و شقیقه (Temporal) وجود دارد اما ژل ها تنها به شکل محدود و در نواحی خط خنده ، لب و نهایتاً گونه کاربرد دارد. به هیچ عنوان از ژل های صناعی برای پر کردن گودی های زیر چشم ، خطوط اخم (مابین ابروها) و اطراف چشم ها نباید استفاده کرد.

6- احتمال گلوله شدن چربی تزریقی بسیار کم است و بیشتر ناشی از نحوه تزریق و استفاده از کانولا با سایز بزرگ و نامناسب است تا خصوصیت خود بافت چربی. در صورت ایجاد این عارضه به هر دلیل ، راه حل درمانی بسیار ساده است و با انجام چند ماساژ عمقی برطرف می شود ولی احتمال گلوله شدن (دانه تسبیحی شدن) ژل های تزریقی به خصوص در لب ها زیاد گزارش شده است و معمولاً چاره ای جز تخلیه ژل ندارد.

7- تزریق چربی به جز در صورت ( که اکثر موارد را شامل می شود) در تمام نقاط بدن از جمله دست ها ، ساق و مچ پا ، باسن ، سینه ، ران و حتی جهت جوانسازی  ژنیتال (اندام تناسلی خانم ها) وبرای یکدست کردن رد و اِسکار عمل های قبلی و اصلاح غیر قرینگی مادرزادی اندام ها و ... کاربرد دارد.

8- تزریق چربی در ناحیه صورت چون به طور وسیع و تقریباً در همه نقاط صورت به جز پیشانی ،میتواند انجام شود زمان بیشتری می برد.اما مدت انجام تزریق ژل کوتاه تر از چربی است. اولاً به این دلیل که در سرنگ های آماده شده به فروش می رسد و دوم اینکه در مناطق محدود صورت تزریق خواهد شد.

9- چربی نه تنها یک پر کننده و حجم دهنده طبیعی است بلکه به دلیل خصوصیت فرم دهی بهتر و حالت نرم طبیعی آن و همچنین امکان تزریق در تمامی مناطق صورت ، نتیجه بسیار یکدست تر و زیباتری ایجاد می کند. ولی در تزریق ژل چون مناطق تزریقی محدود به گونه ها ، لب ها و خطوط خنده و کنار لب ها است ، صرفاً  با برجستگی گونه ها به تنهایی بدون پر کردن حلقه زیر چشم ها  و استخوانی ماندن کناره خارجی چشم ها ، نتیجه کار چندان طبیعی به نظر نمی رسد 

 نکته مهم:توجه داشته باشید که تصمیم گیری نهایی در مورد اینکه شما چه نوع درمانی را انجام دهید بر عهده متخصص پوست و زیبایی خوب و ماهریست که شما به آن مراجعه میکنید،پس ابتدا در مورد پیدا کردن متخصص تمام توجه خود را به کار بگیرید.

 کسب اطلاعات بیشتر ...

برای دریافت اطلاعات بیشتر یا تعیین نوبت ملاقات، فرم را تکمیل و ارسال کنید:
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید: