سلامت آنلاین
بارداری
دندانپزشکی در بارداری

دندانپزشکی در بارداری

در دوران بارداری به دلیل مصرف بیشتر مواد قندی توسط خانم باردار و اسیدی شدن بیشتر بزاق به خاطر استفراغ و تهوع بارداری، بیماری‌های دندان و در پی آن نیاز به دندانپزشکی، بیشتر می‌شود و دندان‌ها و لثه‌ها به مراقبت بیشتری نیاز دارند. در این دوران در بدن مادر باردار تغییرات هورمونی رخ می‌دهد که باعث ایجاد مشکلات در لثه‌، درد دندان‌، خونریزی حین مسواک زدن و اشکال در جویدن غذا می‌شود. در مجموع این مشکلات نیاز به رعایت بهداشت دهان و دندان و خدمات دندانپزشکی در بارداری را افزایش می‌دهد.
دیابت بارداری و راه های پیشگیری و درمان

دیابت بارداری و راه های پیشگیری و درمان

پس از خوردن غذا سیستم گوارش بیشتر غذای خورده شده را به نوعی قند به نام گلوکز می شکند. گلوکز وارد خون شده و با کمک انسولین (هورمونی که از لوزالمعده یا پانکراس ترشح می شود) سوخت لازم برای سلول های بدن را فراهم می کند.در طی حاملگی، هورمون ها استفاده از انسولین را برای بدن سخت می کنند و از این رو لوزالمعده باید انسولین بیشتری تولید کند.در بیشتر زنان حامله این مسئله مشکلی ایجاد نمی کند و پانکراس انسولین بیشتری ترشح می کند. ولی در صورتیکه پانکراس نتواند به اندازه لازم انسولین ترشح کند و سطح گلوکز در خون بالا رود دیابت حاملگی رخ می دهد.بین 2 تا 7 درصد زنان حامله دچار دیابت بارداری می شوند و به این دلیل این بیماری یکی از شایعترین عوارض حاملگی است.این مطلب شما را با این بیماری بیشتر آشنا میکند.
مرگ جنین در ماه های مختلف بارداری

مرگ جنین در ماه های مختلف بارداری

به طور طبیعی هر زوجی احساس پیوند عاطفی عمیقی با فرزند متولد نشده خود دارند که از اوایل سه ماهه اول بارداری آغاز می شود. در نتیجه بسیاری از زوج ها بعد از مرگ جنین به همان اندازه ای اندوهگین می شوند که بعد از مرگ یکی از اعضای خانواده یا دوستی صمیمی متاثر می شوند. مرگ یک جنین کم اهمیت تر از مرگ یک کودک نیست. والدینی که به دلیل وجود یک ناهنجاری تصمیم به خاتمه بارداری می گیرند نیز دچار چنین اندوه شدیدی می شوند. مرگ جنین و تولد نوزاده مرده یا مرده زایی علت های مختلفی دارد. مرگ جنین در ماههای مختلف بارداری می تواند با دلیل یا بدون هیچ دلیلی رخ دهد، به این معنی که چیزی نیست که بتوانیم کاملا آن را کنترل کنیم.اما با ما همراه باشید تا درباره علائم و علل مرگ جنین  بیشتر بدانید.
در دیابت بارداری چه غذاهایی بخوریم

در دیابت بارداری چه غذاهایی بخوریم؟

دیابت بارداری می‌تواند در طول حاملگی ایجاد شده و موجب بروز عوارض متعددی شود، خوشبختانه زنان مبتلا به این بیماری می توانند با پیروی از یک رژیم غذایی سالم این عوارض را کاهش دهند، حال سوال این است که زنان مبتلا به دیابت بارداری باید چه غذاهایی را مصرف کرده و از خوردن چه غذاهایی پرهیز کنند؟این مطلب به شما کمک میکند خوراکی های مفید و مضر برای دیابت بارداری را بهتر بشناسید.
تغییرات بدن در بارداری

تغییرات بدن در بارداری

زمانی که یک تحول بزرگ در بدن رخ می‌دهد، بدن از حالت طبیعی خود خارج می‌شود. به همین دلیل است که بارداری نیز باعث تغییرات زیادی در بدن می‌گردد. تغییرات بدن در بارداری می‌تواند از تغییرات معمول و قابل انتظار مانند ورم و افزایش حجم مایعات در بدن، تا تغییرات کمتر شناخته شده‌ای، مثل مشکلات بینایی متغیر باشد. برای اطلاع از تغییرات احتمالی چه آنهایی که در اکثر خانم‌های باردار پیش می‌آید و چه آن دسته‌ای که به ندرت و فقط برای برخی از مادران اتفاق می‌افتد، لازم است آشنایی کافی داشته باشید تا بدون نگرانی از بیماری مزمن، به انتظار تولد نوزاد خود بنشینید.
مهم ترین دلایل باردار نشدن

مهم ترین دلایل باردار نشدن

به ناتوانی یک زوج در باردار شدن پس از یک سال رابطه زناشویی بدون استفاده از روش های جلوگیری از بارداری را ناباروری میگویند. ناباروری در ده تا پانزده درصد از زوج ها دیده می شود. علل ناباروری می تواند مربوط به زن یا مرد و یا هر دو باشد. حدود 40 درصد از مشکلات ناباروری مربوط به مردان، 40 درصد مربوط به زنان و حدود 10 درصد مربوط به هر دو است. در 10 درصد از زوج ها نیز عامل ناباروری مشخص نیست، به عبارت دیگر در این زوج ها هر دو نفر با توجه به انجام آزمایش های موجود مشکلی ندارند، ولی به علل نامشخصی بچه دار نمی شوند.در این مقاله سعی کردیم شما را با اصلی ترین دلایل ناباروری بیشتر آشنا کنیم.
آزمایش غربالگری چیست و چگونه انجام می‌شود

آزمایش غربالگری چیست و چگونه انجام می‌شود؟

دوران بارداری، دوران بسیار مهمی است. نگرانی‌های زیادی درباره‌ی سلامت جنین و مادر در این دوران وجود دارد. وضعیت سلامتی جنین، یکی از دغدغه‌های اصلی هر پدرومادری است. همه‌ی والدین دوست دارند که از سلامت فرزندِ در راه خود، اطمینان کامل پیدا کنند. اما آیا راهی برای تشخیص مشکلات مادرزادی یا نواقص احتمالی جنین وجود دارد؟ آزمایش غربالگری روشی است که به‌کمک آن، مادران باردار از وضعیت ابتلای جنین خود به بیماری‌های مادرزادی و نواقص احتمالی آگاه می‌شوند. در این مقاله در مورد آزمایش های غربالگری و چگونگی آن‌ها در زمان‌های مختلف دوران بارداری صحبت خواهیم کرد.
انجام این کارها قبل از بارداری ضروریست

انجام این کارها قبل از بارداری ضروریست.

اگر تصمیم دارید باردار شوید و می خواهید مادر شوید بسیار عالیست. به شما تبریک می گوییم. اما پیش از آن باید یک یا دوماه  صبر کنید. برای داشتن یک دوره بارداری سالم و داشتن فرزندی سالم، مسایل مهمی وجود دارند که پیش از بارداری باید به آنها توجه کنید.