سلامت آنلاین

انواع رادیوگرافی داخل دهانی

انواع رادیوگرافی داخل دهانی
امروزه رادیولوژی دندان کار پزشکان را برای تشخیص نوع بیماری دهانی و دندانی راحت کرده است و نیازی نیست تا پزشک به صورت چشمی عمل کند. چشمی عمل کردن پزشک هیچگاه نمیتواند مانند رادیولوژی دندان عمل کند. رادیولوژی دندان میتواند مشکلاتی را که در بافت دندان و دهان وجود دارد نشان دهد که مطمئنا اینچنین ویژگی در معاینه چشمی وجود ندارد. معاینه چشمی به صورت احتمالی میتواند به پزشک کمک کند تا به تشخیص بیماری بپردازد ولی رادیوگرافی دندان به خوبی و به صورت صد در صدی بیماری را تشخیص میدهد. رادیو گرافی دندان همچنین میتواند برای پیشگیری نیز مناسب باشد و پزشک به صورت دوره ای میتواند تشخیص دهد که دندان و دهان بیمار در شرایط سالم قرار دارند یا خیر.

انواع رادیوگرافی

رادیولوژی دندان انواع گوناگونی دارد که رادیوگرافی داخل دهانی از کاربرد بیشتری برخوردار است. رادیوگرافی داخل دهانی میتواند جزئیات بیشتری را در اختیار پزشک قرار دهد که همین موضوع به تشخیص بهتر بیماری کمک میکند. رادیوگرافی داخل دهانی میتواند ریشه و بافت های نرمرا با جزئیات کامل نشان دهد در صورتیکه در رادیوگرافی خارجی این چنین قابلیتی وجود ندارد. 
داخل دهان به مراتب بیشتر از قسمت های خارجی در معرض بیماری های مختلف قرار دارد که همین موضوع باعث شده تا رادیوگرافی داخل دهانی برای عکسبرداری از تمام قسمت های دهان و دندان به وجود آید. البته در بخش رادیولوژی دندان دو نوع عکسبرداری با نام رادیوگرافی داخل دهانی و خارج دهانی وجود دارد که تفاوت هایی نیز با یکدیگر دارند. تفاوت رادیوگرافی داخل دهانی و خارج دهانی در دقت تصویر برداری میباشد. رادیوگرافی دندان میتواند تصاویری بسیار عمیق تر و با دقت بالا ثبت نماید که هر نوع بیماری را نشان میدهد. امادر رادیوگرافی خارجی دقت و عمق تصویر برداری کمتر میشود  و بیشتر میتواند مشکلات استخوان های دهان و اطراف آنرا از جمله فک و جمجمه را به تصویر بکشد.

رادیوگرافی بایت وینگ BW

رادیوگرافی دندان به صورت داخلی انواع مختلفی دارد. یک نوع از رادیوگرافی دندان داخلی که کرون دندان های عقب را نشان میدهد، رادیوگرافی بایت وینگ میباشد. در روش رادیوگرافی بایت وینگ پزشک از هر سمت صورت بیمار یک یا دوبار تصویربرداری میکند. در هر بار تصویر برداری از روش رادیوگرافی بایت وینگ تعداد دندان های موجود در هر طرف صورت که در بالا و پایین قرار دارند تصویربرداری میشوند. بایت وینگ به این دلیل بر روی این روش نامگذاری شده است که بیمار قطعه بال مانندی را برای ثابت نگه داشتن اشعه ایکس تابانده شده، گاز میگیرد. رادیوگرافی بایت وینگ BW برای تشخیص بیماری های لثه مناسب میباشد و به پزشک کمک بسیار زیادی میکند تا بتواند پوسیدگی موجود در دندان های عقب و همچنین همچنین تغییرات ایجاد شده در استخوانها را به خوبی تشخیص دهد. رادیوگرافی بایت وینگ همچنین برای تشخیص اینکه دندانها دچار سایش و فروپاشی شده اند یا خیر بسیار مناسب میباشد. مورد استفاده دیگر رادیوگرافی بایت وینگ تعیین و تشخیص میزان تاج و به طور کلی موارد ترمیمی میباشد. رادیوگرافی بایت وینگ و کلیه امور رادیولوژی دندان به دلیل اینکه در داخل دهان انجام میشود باید توسط دستگاه هایی انجام شود که از دقت بالایی در عکسبرداری برخوردار باشند.

رادیوگرافی پری اپیکال PA

رادیوگرافی پری اپیکال قادر است تا یک یا دو دندان را به صورت آنی تصویربرداری کرده و به نمایش در آورد. رادیوگرافی پری اپیکال شباهت بسیار زیادی با نوع بایت وینگ دارد اما یک تفاوت بین آنها وجود دارد. رادیوگرافی پری اپیکال قادر است تا از ریشه تا تاج را بصورت کامل تصویربرداری کند در صورتیکه در تصویربرداری بایت وینگ اینگونه نیست. رادیوگرافی پری اپیکال PA معمولا زمانی از طرف پزشک تجویز میشود که دندان قدیمی بیمار نیاز به یک بررسی کامل از تاج تا ریشه داشته باشد. هر گونه تغییرات غیر طبیعی در دندان و ریشه ها از طریق این روش رادیولوژی دندان به خوبی قابل تشخیص است.

رادیوگرافی اکلوزال Occlusal

 نوعی از رادیوگرافی داخل دهانی وجود دارد که رادیوگرافی اکلوزال نامیده میشود و برای کودکان مناسب میباشد. رادیوگرافی اکلوزال از انواع دیگر رادیوگرافی بزرگتر است و میتواند جایگاه دندان کودک را به تصویر بکشد. رادیوگرافی اکلوزال تمام دندان های بالا و همچنین پایین را در بر میگیرد و نشان میدهد.به طور کلی کاربرد رادیو گرافی اکلوزال به شرح زیر میباشد:رادیوگرافی اکلوزال مرحله رشد دندان کودکان را در یک فک نشان میدهد.رادیوگرافی دندان در مواردی که امکان وجود دندان نهفته و همچنین سنگ بزاقی وجود داشته باشد استفاده میشود.رادیوگرافی اکلوزال میتواند مراحل رشد دندان های شیری و بررسی آنها را نشان دهد.

کسب اطلاعات بیشتر ...

برای دریافت اطلاعات بیشتر یا تعیین نوبت ملاقات، فرم را تکمیل و ارسال کنید:
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید: