سلامت آنلاین

ابدومینوپلاستی،جراحی برای داشتن یک شکم زیبا

ابدومینوپلاستی جراحی برای داشتن یک شکم زیبا
چربی‌های زیاد و شکمی شُل داشتن اصلا تجربه‌ی خوشایندی نیست. حتما برای شما نیز پیش آمده است که با ورزش کردن و دراز و نشست رفتن نتوانستید باعث آب شدن چربی های شکمی تان شوید! اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که چربی زیادی در شکم خود دارند و نمی‌توانند آن را با رژیم غذایی یا انجام تمرینات ورزشی آب کنند ،در چنین شرایطی می‌توانید به سراغ راه‌حل دیگری بروید: ابدومینوپلاستی. به‌کمکِ این روش می‌توانید شکم‌تان را صاف و یک دست کنید.همانطور که می‌دانید ابدومینوپلاستی یک جراحی بزرگ است و اگر می خواهید از این شیوه برای آب کردن چربیهای شکمی خود استفاده کنید باید قبل از هر کاری مواردی را در ذهن داشته باشید. در این مقاله همراه ما باشید تا حقایقی را در مورد ابدومینوپلاستی مورد بررسی قرار دهیم.

ابدومینوپلاستی چیست؟

ابدومینوپلاستی روشی است که با خارج کردن چربی و پوست اضافه‌ی شکم و سفت کردن دیواره‌ی ماهیچه‌های شکمی، شما را به خواسته‌تان یعنی داشتن شکمی کوچک و صاف می‌رساند. این عمل، نوعی جراحی جدی است؛ پس برای انجام آن باید اطلاعات کافی کسب کنید، شرایط خود را بسنجید و بی‌گدار به آب نزنید. ابدومینوپلاستی روشی است برای کسانی که تمام راه‌های دیگر را امتحان کرده‌اند و در هیچ‌یک موفقیتی نداشته‌اند. در واقع، آخرین راه‌حل است و نباید به‌عنوان روشی جهت کاهش وزن به کار برود.

چه کسانی گزینه‌ی خوبی برای انجام این عمل هستند؟

معمولا جراحی ابدومینوپلاستی برای مردان و زنانی که از سلامت جسمی خوبی برخوردار هستند مناسب خواهد بود از جمله این افراد:
 • مردان و زنانی که زمانی چاق بوده اند و در حال حاضر رسوبات چربی اضافی دارند یا پوست اطراف شکمشان شل شده است می‌تواند گزینه خوبی باشد.
 • زنانی که چندین بار زایمان کرده‌اند، با انجام این جراحی می‌توانند عضلات خود را سفت کنند و پوست کِش‌آمده‌ی اضافی را ازبین ببرند.
یادتان باشد که این روش با لیپوساکشن فرق دارد. لیپوساکشن نوعی جراحی زیبایی برای برداشتن چربی‌‌های اضافی است، اما در خلال جراحی ابدومینوپلاستی شاید پزشک به استفاده از لیپوساکشن نیز بیندیشد.

این عمل برای چه کسانی مناسب نیست؟ 

 • اگر قصد بارداری دارید: بهتر است جراحی ابدومینوپلاستی خود را تا زمانی که کودک به دنیا نیامده است به تعویق بیندازید. در طول جراحی، عضلات عمودی سفت می‌شوند و بارداری‌های اینده می‌تواند این عضلات را از هم جدا سازد.
 • اگر قصد دارید وزن زیادی کم کنید:جراحی ابدومینوپلاستی برای شما مناسب نخواهد بود. این جراحی باید آخرین گزینه ای باشد که به آن پناه می‌اورید. زمانی که همه راه‌های کم کردن چربی شکمی را امتحان می‌کنید و به هیچ نتیجه ای نمی‌رسید بهتر است به فکر این جراحی بیفتید. این فرآیند نباید به عنوان جایگزینی برای کاهش وزن مورد استفاده قرار گیرد. همچنین باید ظاهر زخم‌هایی که بعد از جراحی ایجاد می‌شود را مدنظر داشته باشید. بهتر است در مورد زخم‌ها و مدت زمان ماندگاری آن با پزشک صحبت کنید.

اساس کار جراحی ابدومینوپلاستی تغییر چه مولفه هایی است؟

 اساس کار این جراحی، تغییر در مولفه هایی است که به طور مستقیم بر ظاهر شکم اثر می گذارند، مانند:
 • پوست و خطوط استریا: 
پوست اضافی شکم را نمی توان از طریق ورزش از بین برد، چرا که پوست اضافه خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و هیچگونه پاسخ فیزیولوژیک نسبت به ورزش نخواهد داشت. از این رو آبدومینوپلاستی مستقیما با حذف پوست اضافی شکم و بهبود وضعیت خطوط استریا به منظور ایجاد شکمی سفت تر و با خطوط استریای کم تر ( یا بدون خطوط استریا) انجام می شود.
 • توده چربی:
وقتی که پوست اضافه حذف می شود توده چربی اضافی متصل شده به آن نیز حذف خواهد شد. در صورت نیاز، لیپوساکشن تکمیلی می تواند به لاغرتر شدن شکم و حذف چربی های اضافی باقی مانده در شکم، در حین انجام تامی تاک کمک کند. ممکن است حذف توده چربی برای بیمارانی که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفته اند دیگر مد نظر نباشد.
 • عضلات:
همان طور که پوست شل شده و افتاده را می توان کشید، عضلات شکمی را نیز که به سبب بارداری و کاهش یاافزایش وزن، شل و افتاده، نازک و ضعیف شده اند را نیز می توان کشید و بهبود داد. در اصطلاح پزشکی به شل شدن عضلات” diastasis recti”می گویند. ورزش می تواند سبب تقویت عضلات شل شده شکمی شود اما اگر این شل شدگی زیاد باشد، ورزش دیگر در بازگرداندن این عضلات به جایگاه اولیه خودشان کارساز نیست. در جریان عمل آبدومینوپلاستی، عضلات شل شده به جایگاه اصلی خودشان بازگردانیده می شوند. مجموع این اعمال یک شکم صاف و احتمالا مقعر با یک کمر باریک را برای فرد به ارمغان می آورد.

ابدومینوپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

در این عمل نیاز به بیهوشی عمومی وجود دارد که باعث می‌شود در طول جراحی بیمار هوشیار نباشد. بعد از عمل بهتر است، همراهی در کنار شما باشد و رسیدگی‌های لازم را انجام دهد. ضمن اینکه اگر تنها هستید، باید به‌دنبال کسی باشید که شب اول بعد از جراحی مراقب‌تان باشد.  ابدومینوپلاستی معمولا  از 1 تا 5 ساعت طول  می کشد اما پیچیدگی و شرایط هر بیمار نیز در بستری شدن او در بیمارستان نقش دارد. بنابه شرایط مختلف ممکن است فرد در بیمارستان بستری شود یا خیر.

انواع مدل های جراحی ابدومینوپلاستی

الف) جراحی کامل

در این نوع از جراحی، از ناحیه‌ی لگن خاصره برشی ایجاد می‌شود. این روش برای کسانی است که مشکل جدی دارند. این برش در ناحیه شرمگاه ایجاد می‌شود. پس از ایجاد برش، پوست، بافت و عضلات دست‌کاری و اصلاح می‌شود تا از حالت شُل و نازیبایی که درآمده، خارج شود. با انجام این جراحی ممکن است موقعیت مکانی ناف کمی تغییر کند، زیرا باید از بافت‌های اطرافش آزاد بشود و با تخلیه‌ی آنها، موضع ناف تغییر می‌کند. ممکن است از لوله‌های تخلیه نیز زیر پوست استفاده شود و با صلاحدید پزشک بعد از چند روز لوله‌ها برداشته شوند.

ب) جراحی بخشی یا مینی‌ابدومینوپلاستی

این نوع از جراحی مناسب کسانی است که در نواحی زیر ناف، چربی دارند و به برش‌های کمتری برای انجام عمل نیاز دارند. در این نوع جراحی، جایگاه ناف تغییری پیدا نمی‌کند و پوست از ناحیه‌ی بین ناف و خط برش به دو بخش تقسیم می‌شود. مینی‌ابدومینوپلاستی با آندوسکوپ نیز صورت می‌گیرد. آندوسکوپ، دوربینی کوچک روی سر یک میله است. این عمل کلا 2 ساعت بیشتر طول نمی‌کشد و بنابه وضعیت و پیچیدگی مشکل هر بیمار این مدت زمان می‌تواند متفاوت باشد.

برای جراحی ابدومینوپلاستی چگونه باید آماده شد؟

 • اولین مرحله ای که پیش روی شما قرار دارد انتخاب جراح مناسب و مشورت گرفتن از اوست. در جلسه مشاوره، بهتر است در مورد اهداف و گزینه های خود با پزشکتان صحبت کنید.
 • اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید، باید حتما موضوع را با پزشک درمیان بگذارید تا دستورات لازم را برای قبل و بعد از عمل در اختیارتان بگذارد. به این موضوع در هنگام مشاوره قبل از عمل رسیدگی می‌شود.
 • بسته‌های یخ متعدد  در منزل فراهم کنید.
 • لباس‌هایی راحت و گشاد آماده کنید.
 • وازلین برای استفاده در محل برش و زخم در منزل داشته باشید.
 • صندلی حمام  داشته باشید.
 • بعد از جراحی باید فردی را داشته باشید که شما را تا منزل همراهی کند. اگر تنها زندگی می‌کنید، بهتر است از دوستان خود بخواهید حداقل شب اول پیش شما باشند. برای این جراحی برنامه ریزی داشته باشید. 

عوارض جانبی و اثرات ابدومینوپلاستی چیست؟

--مانند هر جراحی دیگری، این جراحی نیز عوارض جانبی دارد، بعد از عمل باید انتظار درد و تورم داشته باشید. زخم‌های بعد از عمل ممکن است به‌مدت چند هفته یا ماه با شما همراه باشند. پزشک نیز برای کاهش دردها برای‌تان مسکن تجویز می‌کند. بعد از عمل احتمال تجربه‌ی کبودی، بی‌حسی و خستگی عمومی به‌طور هم‌زمان وجود دارد.
--عوارض جانبی به‌ندرت رخ می‌دهند اما در موارد نادری، خون‌ریزی زیر پوست، عفونت و لختگی خون دیده می‌شود. خون لخته‌شده نیز ممکن است به‌سمت شُش‌ها رفته و در تنفس مشکل ایجاد کند. اگر گردش خون ضعیف داشته باشید، مشکل لختگی خون را تجربه کرده باشید یا به بیماری‌های قلب، شش ،کبد یا دیابت مبتلا باشید، احتمال دارد عوارض بیشتری را پس از عمل تجربه کنید.
--در برخی از موارد نیز بهبود زخم و پوست پس از جراحی به‌کندی صورت می‌گیرد. در این وضعیت، به عملی مجدد نیاز خواهد بود. همان‌طور که قبلا نیز گفته شد، زخم‌های ابدومینوپلاستی به‌آرامی بهبود می‌یابند و بعضا ممکن است جای آنها برای همیشه روی تن باقی بماند. برخی از انواع کرِم‌ها و پمادها برای ازبین رفتن جای زخم، مفید واقع می‌شوند.

مراقبت‌های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی چگونه است؟

 • فرقی نمی‌کند که جراحی بخشی انجام داده باشید یا کلی. در هر حال بعد از عمل، بخیه و باندپیچی را خواهید داشت. به توصیه‌های پزشک برای مراقبت‌های بعد از جراحی کاملا دقت کنید. باندی که استفاده می‌شود، باید بافتی محکم و حالت ارتجاعی داشته باشد. ضمنا باید از پزشک درباره‌ی شیوه‌ی درست نشستن و برخاستن، اطلاعات بگیرید تا بعد از عمل به زخم‌هایتان فشاری وارد نشود.
 • اگر فردی هستید که فعالیت‌های بدنی زیادی دارد، حداقل به‌مدت 6 هفته باید از انجام ورزش‌های سنگین و فعالیت‌های زیاد پرهیز کنید. پزشک درباره‌ی مراقبت‌های این‌چنینی برای‌تان توضیح خواهد داد. شاید لازم باشد به‌مدت 1 ماه از کار دوری کنید تا بهبودی میسر گردد. البته تعیین این مدت تا حدود زیادی با مشورت پزشک به وضعیت جسمانی شما بستگی دارد.
 • باید به طور کامل سیگار کشیدن را متوقف کنید زیرا اینکار باعث می‌شود عوارض شدیدتری بعد از جراحی ایجاد شود و فرآیند درمان کندتر شود. قبل از جراحی از رژیم‌های خودسرانه استفاده نکنید. وعده غذایی کامل و متعادل مصرف نمایید. داشتن یک رژیم غذایی سالم به شما کمک می‌کند بهبودی خوبی داشته باشید.
 • در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید. مواردی همچون داروهای تجویز شده، داروهای گیاهی و سایر مکمل‌ها باید به پزشک گفته شوند. ممکن است پزشک از شما بخواهد به مدت چند روز مصرف داروهای خاصی را متوقف کنید. 

هزینه‌ی جراحی ابدومینوپلاستی چقدر است؟

معمولا جراحی‌های این‌چنینی و زیبایی مشمول بیمه‌های مختلف نمی‌شوند، اما اگر این عمل در راستای مشکلات دیگری مانند فتق یا عمل ماهیچه‌های شل‌شده درونی صورت بگیرد، ممکن است بخشی از هزینه‌های آن ازسوی بیمه پرداخت بشود. بررسی بیمه برای پرداخت هزینه و دریافت نامه‌ی پزشک برای ارائه به بیمه‌گذار باید قبل از جراحی صورت بگیرد. 

کسب اطلاعات بیشتر ...

برای دریافت اطلاعات بیشتر یا تعیین نوبت ملاقات، فرم را تکمیل و ارسال کنید:
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید: